Napadlo by vás, že za bolestmi zad a nekvalitním spánkem může stát váš milovaný polštář? Než začnete problémy řešit s lékařem nebo vybírat novou matraci, zkuste jej vyměnit. Za jaký? Poradíme vám.
Vybrat nový polštář je pořádná alchymie. Pozornost musíte věnovat hned několika zásadním kritériím – velikosti, tvaru a náplni polštáře, poloze, ve které nejčastěji spíte i zdravotním problémům, kterými trpíte. Proč jsou tak důležité?
1.Velikost
Máte v oblibě klasický velký polštář 70×90 cm? Tak na ně rychle zapomeňte! Kvůli své velikosti nepodporuje správné uložení páteře do roviny při ležení na boku, případně příslušné zakřivení při poloze na zádech. To dokáže jen malý polštářek končící těsně u ramen.
2.Tvar
V zásadě můžete vybírat ze dvou kategorií polštářů – klasický obdélníkový nebo anatomicky tvarovaný. Anatomické polštáře se potom vyrábí v několika provedeních, s profilem písmene U, se dvěma laloky, se zakřiveným ohybem nebo ve tvaru motýla.
3. Náplň
Dříve se polštáře plnily pouze peřím. Dnes je na trhu samozřejmě najdeme také, přibyly k nim ale další materiály mnohdy s lepšími vlastnostmi. Jde například o línou pěnu, drť z polyuretanových vláken nebo spánkové kuličky.
Pro anatomické polštáře je nejvhodnější náplní právě líná pěna, která reakcí na tělesnou teplotu měkne a nevyvíjí žádný tlak na krční páteř.
4. Poloha spánku
Která kombinace velikosti, tvaru a náplně bude tou nejlepší? Rozhodněte se podle vaší nejčastější spánkové polohy.
Spíte-li na boku, vybírejte mezi vysokými a tvrdými anatomicky tvarovanými polštáři. Spíte-li často na zádech, ideální zakřivení páteře zajistí vyšší, středně tvrdý anatomický polštář. Trávíte-li většinu noci na břiše, sáhněte po nízkém měkkém polštáři klasického tvaru. Nevydržíte-li ležet v jedné poloze a převalujete se v posteli zleva doprava, potřebujete polštář, které bude středně vysoký, středně měkký, s pevnou a pružnou náplní.
5. Zdravotní problémy
Bolesti zad nebo krční páteře nemusí být jediným problémem, který hraje u výběru vhodného polštáře roli. V případech bolesti může pomoci pouhá změna spánkové polohy a jí přizpůsobená volba polštáře.
Omezený výběr mají například alergici. Alergii na roztoče se vyhnete odsouzením peří a nákupem polštáře plněným antibakteriální pěnou, syntetikou nebo mikrovláknem.
Zvyk je železná košile
Bude pro vás nejvhodnější anatomický polštář? Nelekněte se, když vás první noc místo slibované úlevy postihne ještě větší bolest nebo zhoršení spánku. Pokud jste doposud spali na klasickém polštáři, je vaše tělo a krk zvyklé ulehat v nesprávné poloze a na změnu si bude muset zvyknout. Garantujeme vám, že do týdne si nový polštář zamilujete. ☺ Kdyby náhodou ne, vybraný polštář nebude tím pravým a měli byste hledat jiný.