Kompostování je konečná recyklační činnost, která snižuje množství odpadu, co putuje na skládky, a přeměňuje je v jeden z nejlepších půdních boosterů, které můžete své zahradě dopřát. Ačkoli výroba kompostu není žádná velká věda, je potřeba dodržovat následující pravidla.
1. Použití pouze jedné hromádky nebo přihrádky
Vždy je nejlepší mít alespoň dvě hromádky nebo dvoukomorový zásobník – zatímco vaše první várka kompostu zraje, můžete přidat nový odpadní materiál do druhé komory nebo hromady.
2. Nesprávné vyvážení „hnědých“ a „zelených“
Chybou mnoha začínajících kompostérů je nedostatečná rovnováha mezi hnědou a zelenou rostlinou hmotou. Měli byste vědět, že hnědá hmota obsahuje vysoký obsah uhlíku a patří do ní suché listí, sláma, drcený papír nebo piliny. Zelená hmota obsahuje materiál s vysokým obsahem dusíku, což je čerstvý zahradní odpad, neošetřená posekaná tráva a zbytky jídla, jako jsou slupky od ovoce a zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky. Základním pravidlem je kombinovat 3 díly hnědé hmoty na 1 díl zelené. Nemusí to být přesné, ale kdykoli přidáte například kbelík zeleného kuchyňského odpadu, zkuste přidat 3 stejně velké kbelíky hnědého.
3. Kompostování nesprávných materiálů
Nikdy nepřidávejte do nádoby nebo hromady na kompost zbytky potravin živočišného původu, jako je maso, mořské plody, tučná jídla nebo mléčné výrobky. Ty budou při rozkladu zapáchat a přitahovat škůdce, jako jsou šváby a krysy. Vyhněte se posekané trávě z oblastí, které byly ošetřeny přípravky na hubení plevele nebo pilinami z ošetřeného dřeva, protože by mohly do kompostu přidat chemikálie, které mohou později poškodit vaše zahradní rostliny.
4. Přeskočení startéru
Abyste svůj kompost urychlili, je dobré použít tzv. bakteriální startér, který seženete v každém zahradnictví nebo můžete jednoduše přidat jednu nebo dvě odměrky zeminy z vaší zahrady nebo kompostu z předchozí várky, přičemž obě možnosti jsou nabité mikroby, které potřebujete.
5. Provzdušnění
Jak kompostování postupuje, střed hromady může strádat kyslíkem. Promíchání hromady pomáhá dostat vzduch do všech částí. U hromad kompostu, které jsou na zemi, to lze provést vidlemi nebo provzdušňovačem kompostu. Kompostovací nádoba se provzdušňuje pokaždé, když ji otočíte, ale nepřeplňujte ji, jinak nebude prostor pro pohyb kompostu. I když neexistuje žádné pravidlo, jak často provzdušňovat, obvykle stačí jednou nebo dvakrát týdně.
Zdroj foto: pixabay.com