Bydlení v půdním bytě má své kouzlo a může být i příjemné, ale pouze v případě že rekonstrukce půdy je kvalitně a důkladně provedena. Na co se tedy zaměřit? Než začneme s vlastní rekonstrukcí, je potřeba si promyslet, zda necháme prostor nepřepažený, nebo vytvoříme více místností. Každý dává přednost něčemu jinému. Někdo upřednostňuje otevřené lofty, další vyhledává spíše soukromí. Pokud je půda dosti vysoká, dá se uvažovat také o mezipatře. Velmi důležité je též rozmístění oken, ideální je, pokud se dají kombinovat okna střešní a vertikální. Ta můžeme otevřít i během deště. Pokud uvažujeme o oknech střešních, je potřeba je opatřit kvalitním stíněním, neboť v horkých letních dnech by se z našeho vysněného bydlení mohl stát skleník.
Střecha je základ
Vzhledem k tomu, že půdní byty se často vyskytují přímo pod střechou, je potřeba zvolit takovou, která bude dobře izolovaná a to jak tepelně, tak i proti vodě. Určitě pro nás nebude příjemné, že by na některých místech mohla, v případě prudkých dešťů, prosakovat. Důležitý je její sklon. Výběr materiálu určeného pro izolaci, i jeho tloušťka, závisí právě na sklonu střechy. Pokud má střecha sklon do 45 º, nejčastěji se volí izolace silnější. Jestliže je podkroví hodně vysoké, lze jej snížit tím, že se izolace umístí pod krov. Dodatečnou údržbu krovu umožňuje naopak izolace provedená nad krovem.
Vhodné rozvržení prostoru
Vzhledem k tomu, že podkroví bývá atypické svými rozměry i tvarem, je potřeba věnovat důkladnou pozornost rozvržení prostoru a jednotlivých místností a to především v případě, že je prostor menších rozměrů. Jestliže je potřeba celý prostor zateplit, sníží se tím obytná plocha. Na to je potřeba myslet také v případě výběru vhodného nábytku a využít k jeho rozmístění třeba výklenky. Také není vhodné dostavovat příčky a raději dáme přednost místnostem otevřeným.