Pokud patříte mezi milovníky čerstvých bylinek pro kuchyni i zdraví, ale nemáte svoji vlastní zahradu, vůbec to nevadí, neboť velké množství bylinek si můžete vypěstovat i na balkoně nebo okenním parapetu a postačí k tomu vybrat pouze vhodný květináč a bylinkám připravit ideální místo, kde se jim bude dokonale dařit. Podívejte se, jak na to.
Bylinky v květináči, na okenním parapetu
Mezi druhy, kterým se bude dařit v květináči, patří petrželka, pažitka, bazalka, levandule, rozmarýn, máta, tymián, majoránka, libeček nebo meduňka. Aby vám rostly po dlouhou dobu, vypěstujte si je sami ze semínek. Ta pořídíte v některém z hobby marketů, kde seženete i substrát určený právě pro bylinky. Ten obsahuje složky, které jsou potřeba pro jejich dobrý růst. Další nutností jsou pěstební nádoby. Mohou to být klasické květináče nebo truhlíky. Ideální volbou jsou samozavlažovací kousky. Vzhledem k tomu, že bylinky potřebují dostatek světla, je potřeba je umístit na takové místo, kde nebude trvale stín. Pozor však na ostré polední slunce, to by jim mohlo uškodit. Také průvan nebude rostlinkám prospívat.
Jaké druhy vybrat?
Vyberte si takové bylinky, které mají širší pole uplatnění. Libeček se hodí pro dochucení nejen polévek, ale také pokrmů připravovaných z těstovin nebo zeleniny. Do polévek, pomazánek a salátů jsou vhodnou volbou petrželka, pažitka nebo bazalka. Omáčky, dipy nebo pokrmy připravované z ryb doplníte koprem. Chutný čaj nebo osvěžující letní drinky a náplně dokonale dochutí máta nebo meduňka. Během grilovací sezóny se bude hodit tymián, koriandr, rozmarýn nebo dobromysl. Bez bazalky se neodejde kuchyně středomořská.
Kombinace v truhlíku
Chcete-li do truhlíku umístit více druhů, pozor na to, kterým to bude prospívat. Petrželka může být pěstována třeba s pažitkou, dobromyslí nebo šalvějí. Společně s koprem se dá pěstovat koriandr nebo anýz. Bazalku můžete vysévat společně s majoránkou nebo koprem.