Celiakie je autoimunitní nemoc, která postihuje až 1 % světové populace. Dochází při ní k poškození sliznice tenkého střeva, když postižená osoba konzumuje potraviny obsahujících lepek. Jedná se o bílkovinu nacházející se v obilovinách jako je pšenice, ječmen, žito a oves. Celiakie se léčí dodržováním speciální diety s vyloučením těchto obilovin.
Jaké jsou příznaky celiakie
Příznaky celiakie se často liší od osoby k osobě, ale mohou zahrnovat:
- průjem,
- nadýmání,
- bolest břicha,
- únava,
- hubnutí.
Onemocnění způsobí u pacientů, kteří jím trpí, neschopnost střeva vstřebávat živiny z potravy, což vede k nedostatku vitamínů a minerálů. Pokud se objeví u malých dětí, je u nich patrné neprospívání a zpomalený vývoj.
Jak se celiakie diagnostikuje
Diagnóza celiakie se provádí krevními testy, endoskopickým vyšetřením a biopsií tenkého střeva. Pokud je diagnóza potvrzena, je jediným účinným léčebným postupem celoživotní bezlepková dieta, která eliminuje ze stravy potraviny obsahujících lepek. Dodržet ji je poměrně náročné, protože lepek se nachází v mnoha potravinách.
Naštěstí již nyní firmy v potravinářském průmyslu vycházejí celiakům vstříc a na trhu lze najít vzrůstající množství různých produktů, které lepek neobsahují. Celiakie může také omezit stravování mimo domov, protože lidé s touto chorobou musejí být velmi opatrní při výběru jídel. Platí to například při konzumaci jídel v restauracích. Tam je ale podmínkou u každého jídla uvádět případné alergeny.
Jaký má celiakie vliv na život pacienta
Celiakie může mít významný dopad na kvalitu života postižených lidí, protože způsobuje mnoho omezení a nutí je k úpravě stravy a životního stylu. Někteří lidé s celiakií se mohou cítit izolovaní a omezení v jídle, což může vést ke vzniku úzkosti a deprese.
Kromě toho jsou lidé s celiakií náchylnější k dalším zdravotním problémům, jako jsou osteoporóza, anémie a poruchy štítné žlázy. Je proto důležité sledovat svůj zdravotní stav a pravidelně chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři.
Bezlepková dieta je drahá
Poměrně velkou nevýhodou bezlepkové diety je to, že je finančně náročná. Drahé je zejména pečivo, které je ale každodenní nutností. Proto si spousta celiaků pořizuje domácí pekárnu a pečivo si peče doma. A to nejen chléb, ale také sladké moučníky a buchty.
Vyjde je to podstatně levněji, přestože ani bezlepková mouka není nejlevnějším zbožím. Na výběr je ale naštěstí více variant – rýžová, jáhlová, pohanková, mandlová, kokosová a různé již hotové směsi, z nichž lze vařit a péct.
Recept chutné kávové makronky
Jedním z receptů, který si mohou celiaci dovolit jíst, jsou makronky z mandlové mouky. Neobsahují lepek a jsou výborné.
Na 16 kousků budete potřebovat
- ¾ hrnku mandlové mouky,
- 1 lžičku instantní kávy,
- 1 hrnek moučkového cukru,
- 2 bílky z větších vajec,
- ¼ hrnku krupicového cukru.
Náplň:
- 3 ks Lučiny,
- 30 g másla nebo Hery,
- 2 lžičky silné černé kávy,
- 1 hrnek moučkového cukru.
Postup přípravy:
- Mandlovou mouku, instantní kávu a moučkový cukr prosejeme přes síto.
- Bílky ušleháme do sněhu, který by neměl být zcela pevný.
- Postupně do ušlehaného sněhu vmícháme krupicový cukr. Měl by vzniknout pevná a hladká hmota.
- Do ní opatrně vmícháme prosátou mandlovou mouku s kávou a moučkovým cukrem. Vzniklá hmota by měla pomalu stékat z vařečky.
- Dva plechy vyložíme pečicím papírem.
- Připravenou hmotu dáme do cukrářského sáčku a na pečicí papír tvoříme kolečka o průměru asi 3 centimetrů.
- Vytvořená kolečka necháte při pokojové teplotě odpočívat asi půl hodiny. Účelem je to, aby jejich povrch zaschnul a nelepil se. Jedině tak je možné makronky správně upéct.
- Pak se makronky pečou v troubě vyhřáté na teplotu 160 °C asi 10 až 15 minut dozlatova.
- Mezitím si připravíte náplň, kdy veškeré ingredience našleháte.
- Upečené makronky necháte vychladnout a naplníte náplní. Vždy spojíte k sobě dvě kolečka.
Celiakie je sice nepříjemné onemocnění, ale v současné době se s ní dá žít bez výrazného sníženého životního komfortu.
Zdroj foto: www.freepik.com