Žaludeční vředy jsou nepříjemným zánětlivým onemocněním žaludku, které vzniká z důvodu infekce bakterií Helicobacter pylori, z akutního stresu či z nadměrné produkce hormonu gastrinu. Pacient trpí nepříjemnými projevy, kterými jsou zejména bolesti žaludku. Mezi léčebné postupy patří kromě užívání předepsaných léčiv také dodržování šetřící diety.
Jaké jsou příznak žaludečních vředů
Klasickým příznakem vředové choroby je bolest žaludku, a to po jídle i nalačno. Pacient může trpět nechutenstvím, zvracením či průjmem. Příznaky této nemoci jsou spojeny s tím, co člověk jí. Proto je důležité upravit jídelníček tak, aby strava způsobovala co nejméně problémů.
Žaludeční vřed je totiž onemocněním chronickým a dlouhodobým. V západním světě jím trpí až deset procent dospělých osob v aktivním věku. Základem léčby je dieta, ze které jsou vyloučeny dráždivé potraviny – káva, alkohol, čokoláda, celozrnné pečivo, koření, luštěniny, tučná jídla, uzeniny.
Přednost je nutné dávat zásadotvorným potravinám, které neutralizují kyselost prostředí žaludku. Jsou to například:
- ovoce – citrusové plody, banány, maliny, broskve, meruňky,
- zelenina – mrkev, cibule, papriky, rajčata, brokolice, špenát, kapusta, kysané zelí,
- brambory,
- produkty ze žitné mouky,
- den staré pečivo,
- libové maso,
- nízkotučné mléko a zakysané mléčné produkty.
Co si dát na snídani
Pacientům se žaludečním vředem dělá dobře aspoň den staré pečivo. Na snídani si proto mohou dát třeba bílý rohlík se šlehaným tvarohem, který se připraví tak, že se tvaroh lehce osolený našlehá s mlékem do pěny. Koření se žádné nepřidává. Na šlehaný tvaroh lze položit plátek libové šunky.
Kromě slané varianty šlehaného tvarohu existuje ještě sladká – tvaroh se ušlehá s doporučeným čerstvým nebo kompotovaným ovocem, osladí se dle potřeby, případně zředí šťávou z kompotu.
Co si uvařit na oběd při vředové chorobě
Při vaření hlavního jídla pro pacienty se žaludečními vředy je nutné myslet na to, že se jídlo nekoření kořením, maximálně čerstvými bylinkami. Do polévek není vhodná na tuku smažená zásmažka. Na zahuštění se používá nasucho opražená mouka. Maso se připravuje nejčastěji dušením bez tuku, jen na vodě, doplněné zeleninou – například mrkví. Na první pohled se jedná o jídla chuťově méně výrazná, ale na jejich konzumaci si lze zvyknout. Pro odstranění nepříjemných potíží to stojí za to.
Hašé z masa
Při vředové chorobě je třeba ze stravy vyloučit tučná masa. Na oběd si ale pacient může dopřát například hašé z telecího či kuřecího masa. To se připraví tak, že se maso udusí bez tuku a pak se umele i se šťávou. Na zahuštění se přidá krupice a směs se nechá povařit. Nakonec se přidá vejce, které se nechá srazit. Před podáváním lze masové hašé vylepšit malým kouskem čerstvého másla, které se v něm nechá rozpustit.
Šunkový nákyp
Dalším receptem, který si při žaludečních vředech lze připravit, je šunkový nákyp. Je k němu zapotřebí libová šunka, žemle, trochu mléka, vejce, petrželka, máslo. Žemle se nakrájí na malé kousky a navlhčí se mlékem s vejcem. Ve vodní lázni se rozpustí máslo a pokape se jím žemle. Přidáme jemně nasekanou šunku a petrželku, mírně osolíme. Směs opatrně promícháme a nalijeme ji do vymazané a strouhankou vysypané formy. Peče se ve vodní lázni tak, že se forma dá většího kastrolu s vodou.
Polévka s kapáním
Při vředové chorobě si lze dopřát vývar z kostí a zeleniny, do kterého nepřidáváme žádné koření. Jen ji mírně osolíme. Na zahuštění se do polévky zavaří řídké kapání z polohrubé mouky a nízkotučného mléka. Dochutíme sekanou čerstvou zelenou petrželkou, případně necháme rozpustit malý kousek másla.
Žaludeční vředy jsou nepříjemným chronickým onemocněním. Vhodnou šetřící dietou lze však eliminovat případné problémy.
Zdroj foto: www.freepik.com