Máte pocit, že jste ve městě odtržení od přírody? Změňte to s pomocí komunitní zahrady. Proč ji založit a co vše vám přinese?
Co je to komunitní zahrada
Komunitní zahrady vznikají ve městech na místech, která nemají jiné využití. Sousedé si tak na pozemku za bytovým domem nebo například na střeše vytvoří záhony a společně se pustí do pěstování bylinek, okrasných květin, ale také ovoce a zeleniny. Uprostřed malých i velkých měst tak vznikají místa, která jsou ideální k odpočinku, jsou pokrytá zelení a dávají obyvatelům příležitost pustit se do práce a vypěstovat si vlastní potraviny. V zahraničí je tento trend mnohem rozšířenější, ale postupně začíná konečně pronikat také do českých měst.
Proč založit komunitní zahradu?
Váháte, zda se stát iniciátorem vzniku městské zahrady u vašeho domu? Aby bylo vaše rozhodování snazší, sepsali jsme pro vás všechny výhody, jež vám komunitní zahrady přinesou.
Možnost poznat nové lidi
S kolika lidmi ze sousedství se znáte? S pomoci komunitní zahrady máte možnost navázat nová přátelství a získat cenné kontakty. Zjistěte, kdo bydlí ve vaší čtvrti a nebraňte se novým přátelstvím. S pomocí městské zahrady vytvoříte komunitu a navážete přátelství, která by jinak vůbec nemusela vzniknout.
Zlepšíte své duševní zdraví
Kontakt s přírodou má prokazatelně pozitivní dopad na duševní zdraví a dokáže snížit úzkosti i sklony k depresím. Zahradničení se řadí ke koníčkům, při kterých jste na čerstvém vzduchu, doslova jste v kontaktu s přírodou a radost vám přináší také vaše pěstitelské úspěchy.
Vytvoříte místo, kde můžete trávit čas
V zahraničí se komunitní zahrady těší ohromné popularitě a často bývají jejich součástí také grily a posezení. Z městské zahrady se tak může stát atraktivní místo setkávání a pořádání letních akcí a grilovaček. Inspirujte se těmito trendy a vytvořte místo, kde budete rádi trávit volný čas vy i vaši sousedé.
Budete mít více pohybu
Zdá se vám, že zahraničení není nijak fyzicky náročné? Ačkoliv se to nezdá, spálíte při něm poměrně mnoho kalorií. Po celodenním plení, okopávání záhonů, sklízení plodů, zalévání a provádění dalších nezbytných úkonů vás může bolet hodně svalů. Jakmile si založíte komunitní zahradu a budete o ni pečovat, uvědomíte si, že i zahradničení je fyzickou aktivitou.
Zdravější jídelníček
Díky tomu, že si budete pěstovat vlastní ovoce, zeleninu i bylinky, budete mít zdravější jídelníček a zjistíte, že vámi vypěstovaná rajčata, okurky, saláty či například papriky chutnají úplně jinak než ty, které si kupujete v obchodech. Kromě toho, že jsou vypěstovány s láskou, mívají také mnohem lepší chuť.
Oživíte šedá místa
S pomocí udržované městské zahrady proměníte kousek vašeho města k lepšímu a využijete prostor, který by jinak zapadl do šedi sídliště.
Ušetříte za potraviny
Po počátečních výdajích se pro vás pěstování vlastních plodin stane po finanční stránce výhodné. Díky tomu, že budete mít přístup k čerstvým plodinám, ušetříte za jejich nákup na farmářských trzích i v obchodech. Budete-li se péči o zahradu věnovat, budete mít zásobu plodin po dobu alespoň šesti měsíců v roce.
Konečně se stanete majiteli zahrady
Toužili jste vždy po životě na vesnici a vlastní zahrádce nebo alespoň chaloupce v zahrádkářské kolonii? Komunitní zahrada vám může splnit váš dávný sen i v případě, že žijete ve městě a neplánujete se v nejbližší době přestěhovat na vesnici.
Založení komunitní zahrady vám změní život k lepšímu. Díky kusu záhonu poznáte své sousedy, navážete nová přátelství, budete mít ve svém jídelníčku více zdravých potravin a také oživíte okolí svého bydliště. O přínosech pro duševní zdraví nemluvě.
Zdroj textu: rochesterbeacon.com, nourishproject.ca
Zdroj foto: www.freepik.com