Kratší dny a nižší teploty přímo vyzývají k tomu, abyste více času trávili uvnitř a zpomalil. Jak přijmout slow living a nemít výčitky z toho, že více odpočíváte?
Co je slow living?
Slow living je přístup k životu, jenž je vhodné nastolit v období od podzimu do zimy. Spočívá totiž ve vědomém zpomalení, propojení s přírodou a také v intenzivnějším prožívání přítomného okamžiku. Tento způsob života staví stres a výkon na druhou kolej a je pro něj typický taký užší kontakt s přírodou. Pokud vás hnutí slow living zaujalo, můžete se řídit následujícími tipy.
Nastavte si svůj denní rozvrh podle aktuálního období
Žít v souladu s tím, co se děje venku, je vůbec to nejpřirozenější. Je-li to ve vašich silách, snažte se řídit a plánovat si svůj denní harmonogram podle toho, kdy vychází slunce a naopak dobu, kdy zapadá, využívejte k odpočinku. Protože v zimě je denního světla skutečně nedostatek, snažte se ho využít na maximum a každý den si dopřejte procházku. Jakmile ovšem svět okolo vás pohltí tma, zůstaňte doma, zapalte si svíčky, rozsviťte aromalampy s vonnými oleji a užívejte si nicnedělání ve vašem útulném domově.
Interiér v souladu s hygge
Slow living je úzce spjat také s tím, jak útulný prostor si doma dokážete vytvořit. Inspirujte se skandinávským hygge a pro kvalitní odpočinek se obklopte měkkými dekami, pohodlnými polštáři a navlečte se do vlněných svetrů a pletených ponožek. Navodit tu správnou atmosféru vám pomohou také přírodní materiály. Přineste si z procházky šišky, větvičky, žaludy a další přírodní dekorace.
Rozmazlujte se jídlem
Protože od podzimu do zimy budete pravděpodobně trávit mnohem více času doma, můžete se také v rámci pomalejšího životního tempa zaměřit na domácí vaření. Při přípravě pokrmů využívejte sezónní potraviny. Ve vašich zásobách by neměla chybět dýně, červená řepa, brambory a jablka. Kromě polévek můžete připravit také pokrmy s dušeným masem a zkoušet i nové recepty.
Zásobte se čaji a sirupy
Zpříjemnit si dlouhé zimní měsíce můžete také s pomocí horkých nápojů. Připravte se na zimu tím, že se zásobíte svými oblíbenými čaji a sirupy. Oblíbené jsou speciální vánoční směsi, bylinkové čaje, ale nesmíme zapomínat ani na kakao, které si můžete vychutnat s vánočním cukrovním.
Digitální detox
Naordinujte si také digitální detox. Jestli si bez svého telefonu nedokážete představit den, můžete začít pomalu a postupně prodlužovat čas, který bez něho strávíte. Čím dříve s pravidelným digitálním detoxem začnete, tím snazší pro vás bude odložit ho během vánočních svátků a trávit je tak skutečně v daném okamžiku se svou rodinou.
Ponořte se do úklidu
Abyste se mohli věnovat slow living a užívat si relaxaci, nicnedělání a třeba i meditace v prostoru, kde se cítíte dobře, nevyhnete se pečlivému úklidu. Zbavte se všech věcí, které vám doma zabírají místo a přitom je vlastně vůbec nepotřebujete. V minimalismu se skutečně ukrývá štěstí a uvidíte, že v čistém a uklizeném domově se hned budete cítit o něco šťastnější.
Dávejte přednost sami sobě
Nedokážete lidem říci ne a často se vám stává, že nemáte vůbec šanci užít si předvánoční čas, protože neustále něco zařizujete a běháte od jedné věci ke druhé? Zkuste to letos jinak. Místo toho, abyste zbytek roku strávili ve shonu, dejte letos přednost sami sobě. Aktivity, kterých se nechcete zúčastnit, odmítněte a soustřeďte se skutečně pouze na činnosti, které vás baví. Pro někoho to může být úklid, pro jiného třeba čtení a někteří dají přednost společných aktivitám s rodinou.
Nezapomínejte na přírodu
Ať už venku panuje jakékoliv počasí, snažte se každý den vyjít na čerstvý vzduch. Procházka vám pomůže přijít na jiné myšlenky, vyčistíte si hlavu a také lépe najdete vnitřní klid. Při procházení se snažte dobře dívat kolem sebe a všímat si věcí, kterých jste si třeba nikdy předtím nevšimli.
Slow living ve čtyřech slovech
Abyste měli neustále na paměti cíle slow living, můžete si zapamatovat následující pomůcku. Ta vychází z počátečních písmen slova slow a každému tak přisuzuje jednu klíčovou vlastnost tohoto životního přístupu.
- S je spojováno se slovem sustainable, tedy s udržitelností.
- L symbolizuje slovo local, které v češtině zní téměř totožně, neboť se jedná o lokálnost.
- O představuje slovo organic – organické materiály, které by měly mít přednost před těmi umělými.
- W znamená whole, což znamená celé. V tomto kontextu se jedná o odkaz na průmyslově nezpracované potraviny.
Slow living je rozhodně zajímavý koncept, který byste měli na podzim a v zimě zvážit, neboť vám pomůže se zpomalením a zklidněním.
Zdroj textu: slowlivingldn.com, where-ever.co.uk
Zdroj foto: www.freepik.com