Krásné podzimní počasí přímo láká k výletům do přírody, kde můžete obdivovat kouzelné barevné variace, osahat si různé textury, a především si vyčistit hlavu. Pokud je, ale Vaším šálkem kávy něco městského, výlet do města za architekturou a památkami také není k zahození. Tentokrát jsme zamířili rovnou do moravské metropole – Brna. Brněnskou hvězdnou atrakcí, je zajisté projekt geniálního německého architekta, Ludwiga Miese von der Rohe – Vila Tugendhat. Mies zde vyvinul maximální úsilí o dosáhnutí minimálně se protínající roviny, odmítnutím tradičního systému uzavřených místností. Tím nadále inspiruje a ovlivňuje estetický jazyk mnohých současných architektů a designových studií, jako je například https://aluprof.com/cz. Jeho minimalistický styl čerpající z krásy jednoduché geometrie, vyzdvihující impakt čisté linie tak tvoří celek, kde „méně je více”. Mnozí věří, že funkcionalismus odhodil estetiku a učinil z moderních budov neobyvatelné chladné celky. Opak je pravdou. Při bližším pohledu je mnoho budov, vystavěných v tomto stylu, skutečným uměleckým dílem a pečlivým inženýrským klenotem, a to i ve své zdánlivě se tvářící jednoduchosti.
Nenápadná elegance
O tvorbě architekta Miese jsme samozřejmě věděli a máme ji už z dob studií poměrně detailně nastudovanou. Viděli jsme spousty fotografií a dokumentů. Nic nás ale nemohlo připravit na zážitek z toho, spatřit vilu na vlastní oči, kdy jsme si mohli vyzkoušet jaké to asi bylo žít v uměleckém díle, i když jenom na pár hodin. Velkým překvapením bylo, jak nenápadná je celá budova při pohledu z ulice. Jeden by jí i přešel bez povšimnutí. Vila se nachází kousek od ulice, je nízká, bílá a dlouhá. V dohledu nejsou žádné okázalé vstupní dveře a jediné co Vás zve dovnitř, jsou pootevřená kovová vrátka do zahrady. Teprve až když je Vám umožněn průvodcem vstup na terasu, tak si uvědomíte, že to, na co jste se celou dobu koukali, je vlastně třetí patro vily. Půlkruhová stěna z mléčného skla, která se táhne po fasádě z obrovských italských travertinových dlaždic, Vás zavede na obrovskou terasu s unikátním výhledem, který dokonale rámuje celé město Brno.
Skleněný pokoj
Často fotografovaná, hlavní obytná část vily Vás naprosto ohromí svou dokonalostí, precizností, čistotou a nadčasovostí. Je až neuvěřitelné, že je to místo kde rodina trávila nejvíce času. Zde bavili své přátele, zde si hráli jejich děti, a právě zde má vše své místo. Vila Tugendhat je jednou z prvních budov své doby, co používá ocelový nosný rám. Všechna podlaží jsou podpořena sloupy z berlínské oceli. Právě to umožnilo Miesovi využití skleněných stěn. Úžasné je, že tyto skleněné stěny se otevírají do zahrad a umožňují tak propojení interiérů se svým okolím. Miesova juxtapozice bohatých materiálů, v kombinaci s průmyslovými výdobytky doby, by na papíře působila absurdně, ale ve vile se navzájem doplňují a tvoří impresivní celek. Vila Tugendhat je bezesporu produkt úžasného snu, který se materializoval díky vizi mladého páru a odvážného architekta.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay