Rozhodli jste se učinit velký krok, kterým je bydlení ve vlastním domě? No jo, jenže dnes už domy nabízí různé varianty, například dřevostavby. Pokud se rozhodujete právě nad touto variantou, pečlivě zvažte všechna pro a proti. Ačkoliv mají dřevěné domy spoustu kladných stránek, stále existují i stránky slabé. Seznamte se s nimi prostřednictvím následujícího článku.
Dřevostavby
Dnes už dřevostavby nejsou tak neobvyklé jako v předchozích letech, kdy jsme o dřevěných domcích věděli jen z amerických filmů. Právě v USA jsou dřevostavby rodinných domů naprosto normální. A není se čemu divit, jejich výstavba je velmi rychlá a často variabilní. Ovšem ne pro všechny typy budov je dřevo vhodným materiálem, například takové bytové domy a vysoké kancelářské budovy se bez oceli a betonu prostě neobejdou. Rozhodněte se sami, zda je pro vás dřevostavba vhodná či nikoliv.
Výhody dřevostaveb
Dřevostavba je velmi rychle postavená
Nejvýraznější výhodou dřevostaveb je rychlost jejich výstavby. Za tím stojí prefabrikace jednotlivých komponentů, které jsou do detailu vyrobeny, čímž tak se tak zkracuje doba výstavby.
Dřevostavby jsou ekologické
To, že jsou dřevostavby vyrobené ze dřeva ocení zejména ti, kterým záleží především na přírodě. Dřevo patří do skupiny obnovitelných zdrojů, navíc je ideální pro recyklaci, kdy je vhodné pro opětovné použití.
Vynikající Izolační vlastnosti
Ve srovnání s jinými materiály, jako je sklo, beton nebo ocel, se dřevo vyznačuje velmi nízkou tepelnou vodivostí, což znamená, že zadržuje teplo, čímž se dům stává energeticky efektivnější.
Lepší kvalita vzduchu
Je obecně známo, že kvalita ovzduší v dřevostavbách je mnohem lepší než ve stavbách, kde byly použity jiné stavební materiály s vyššími hodnotami toxických emisí.
Mnohem nižší cena
Jestliže je váš rozpočet omezený, jsou pro vás dřevostavby vhodným řešením – jejich cena je mnohem nižší než u stavby klasického cihlového rodinného domu.
Větší prostor a variabilita
Vzhledem k tomu, že vnitřní příčky jsou tenké, prostor v domě je často větší než u cihlových domů. Kromě toho se dřevostavby vyznačují svou variabilitou – příčky si můžete uzpůsobit podle sebe, nosné zdi jsou pouze ty obvodové.
Nevýhody dřevostaveb
Strašák jménem hniloba
Aby mohlo být dřevo využito pro stavbu dřevostaveb, musí být nejdříve speciálně ošetřeno tak, aby se především prodloužila jeho životnost. Jenže i přes veškerá ošetření je dřevo stále náchylnější k vlhkosti, která vede ke vzniku hniloby a plísním.
Dřevo je přírodním materiálem
Při pořízení dřevostavby musí každý počítat s tím, že dřevo je stále přírodním materiálem, jehož vlastnosti se postupem času mění. Začne vysychat, kroutit se, což může způsobovat při špatně navržené struktuře vrstev značné problémy. Kromě toho za silného větru může i vrzat.
Izolace hluku
Dřevo je skvělým izolačním materiálem, co se týká tepla, ovšem to neplatí pro hluk. A vzhledem k tomu, že vnitřní stěny jsou tvořeny ze sádrokartonových příček, počítejte s tím, že občas tu a tam něco zaslechnete.
Větší riziko požáru
I přesto, že dřevostavby musí splňovat přísná kritéria hořlavosti stěn, patří dřevo stále mezi vysoce hořlavý materiál. Ovšem každý požár je individuální a mnohdy vydrží například dřevěný strop mnohem déle než ten ocelový.
Letní horké dny jsou občas znát
Dřevostavby jsou známé tím, že při skutečně horkém letním počasí je v nich vyšší teplota, zejména tehdy, pokud je dům špatně izolovaný nebo je špatná jeho konstrukce.
S jakoukoliv koupí či výstavbou rodinného domu si dejte na čas a pečlivě si tento životní krok promyslete. U dřevostaveb velmi důkladně vybírejte firmu, která vám dům postaví. Na trhu existuje nespočet firem s velmi nespokojenými zákazníky.
Zdroj foto: freepik.com