Určitě jste zaznamenali nepříjemné informace z médií týkající se státního rozpočtu a výše starobních důchodů. Ty pochopitelně musí procházet pravidelnou valorizací, protože vlivem zvyšování cenové hladiny dostávají senioři každoročně o pár korun nižší důchod než rok předchozí.
Nominálně si tedy za stejnou částku starobního důchodu nakoupí méně. Pokud byste se ve stáří ovšem nechtěli spoléhat na stát, měli byste si na seniorní věk začít spořit co nejdříve a hlavně efektivně.
Důchod nemusí znamenat pokles životní úrovně
Většina mladých lidí asi starobní důchody neřeší, což je ovšem velká chyba. Se stárnoucí populací totiž bude tlak na státní rozpočet čím dál tím vyšší a reálně hrozí, že nebude z čeho starobní důchody vyplácet.
Tato situace je tristní už dnes, kdy se výše důchodu pohybuje přibližně na 40 % průměrného měsíčního příjmu, což pro seniory znamená jediné – snížení jejich životní úrovně. Jakmile se nechcete v důchodu takto omezovat a chcete si užít podzimu života, musíte si spořit z vlastních zdrojů a nespoléhat se stoprocentně na stát.
Vlastní penzijní spoření
Jedním z nejlepších prostředků, jak si naspořit nějaké peníze na důchod je penzijní spoření se státní podporou. Kromě toho, že budete pravidelně měsíčně střádat, můžete si určitou částku odečíst z daní nebo využít příspěvku od zaměstnavatele. Budete-li si odkládat alespoň 1 tisíc Kč měsíčně, pak dosáhnete na maximální státní příspěvek ve výší 230 Kč. Důležité je v tomto ohledu začít včas a spořit dlouho, abyste na důchod nastřádali alespoň 2 miliony korun.
Nebojte se využít investice
Penzijní spoření je sice spolehlivou možností, jak střádat peníze, nicméně nejedná se o příliš výnosný produkt. Řadíte-li se do kategorie odvážnějších investorů, pak byste rozhodně měli vyzkoušet investice například do podílových fondů. U nich se průměrný výnos pohybuje na hranici 6 až 8 procent. Běžně byste si měli odkládat 500 Kč každý měsíc, aby bylo vyváženo riziko.
Pokud nechcete spoléhat na státní podporu v důchodovém věku, začněte si spořit co nejdříve. Každá ušetřená tisícovka by se vám mohla v důchodu hodit.
Zdroj foto: www.pixabay.com