Slunce, dobré jídlo, pití a parta skvělých přátel. To vše neodmyslitelně patří k létu. A bez čeho se žádná správná sešlost neobejde? No přece bez grilování. Vůně linoucí se z rozpáleného grilu plného masa dodá každé akci neodolatelnou atmosféru. V dnešním článku vám proto poradíme, jak vybrat kvalitní zahradní gril.
Typy zahradních grilů
Předtím, než se rozhodnete pro koupi svého nového grilu, položte si pár základních otázek. Kde a jak často budete nejčastěji grilovat? Na zahradě, terase, nebo dokonce doma? Kolik lidí bude obvykle zahradní gril využívat? Grilování si užíváte a rádi u něj trávíte hodně času, nebo si chcete jen rychle udělat dobré jídlo? To vše hraje ve výběru grilu roli.
Jaké typy grilů můžete na trhu najít?
Elektrický gril
Největší výhodou elektrického grilu jsou jeho kompaktní rozměry a absence kouře při používání. Díky tomu si grilování můžete užívat po celý rok, klidně i v interiéru.
Elektrický gril se velice rychle rozehřívá a jeho údržba je nenáročná, dobře se totiž čistí. Jeho používání je extrémně jednoduché. Stačí gril připojit do elektrické sítě a můžete jít na věc. Díky napájení ze sítě se vám navíc nikdy nestane, že by vám například došel plyn v bombě nebo uhlí. Narozdíl od jiných modelů však maso z elektrického grilu postrádá nezaměnitelné kouřové aroma.
Pokud milujete steaky, vybírejte gril spíše s vyšším výkonem, aby se maso dobře a rovnoměrně propeklo.
Plynový gril
Plynový gril můžeme označit za zlatou střední cestu. Stejně jako u elektrického grilu, ani u toho plynového nevzniká při použití nepříjemný kouř a můžete tak pohodlně grilovat jak na zahradě, tak i na balkoně nebo doma. Mezi jeho velké výhody patří možnost regulace teploty.
Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že jeho provoz je o něco dražší než u jiných typů. Pro ohřev budete potřebovat dostatek plynu z propan-butanové lahve, která je dražší než uhlí nebo brikety.
Gril na dřevěné uhlí či brikety
Stará dobrá klasika, která se hodí spíše pro zkušenější “grilaře”, kteří ví, jak správně udržovat oheň. Jeho rozpálení trvá sice déle než u předchozích typů (cca 20 až 30 minut), zato se však dokáže rozehřát na vyšší teplotu a maso na něm tak připravíte výrazně rychleji.
Při rozhodování vám také může pomoci fakt, že tento gril pořídíte zpravidla za méně peněz než plynový nebo elektrický. Nevýhodou u tohoto modelu však je odkapávající tuk z masa přímo do ohně, čímž se uvolňují škodlivé látky. To lze ale poměrně jednoduše vyřešit hliníkovým táckem, na který maso položíte.
Keramický gril
Je libo maso, grilovaná zelenina, pizza, nebo dokonce koláč? S keramickým grilem to není žádný problém. Největší předností keramického grilu spočívá v použití materiálu na grilovací ploše. Ta je netoxická, časem se neloupe, ani nebledne. Díky tomu se na svůj gril můžete stoprocentně spolehnout.
K provozu keramického grilu budete potřebovat dřevěné uhlí. Oheň sice musíte stále udržovat, na druhou stranu gril rychle rozpálíte (cca 15 minut) až na 200 stupňů. I přesto si však díky povrchové úpravě grilovací plochy udrží maso i ryby všechny cenné látky. Na keramickém grilu můžete kromě grilování dokonce i udit nebo dusit.
Velikost grilovací plochy
Před koupí grilu zvažte i velikost grilovací plochy. Nejmenší grilovací plochu (od 1 000 do 2 500 cm²) mají zpravidla elektrické grily. Hodí se tedy spíše pro pohoštění menšího počtu lidí. Naopak největší grilovací plochou (5 000 a více cm²) disponují plynové grily. Zlatým středem jsou pak grily na dřevěné uhlí či brikety s plochou od 1 000 do 3 900 cm². S takovým grilem připravíte chutnou rodinnou večeři, ale také skvělou hostinu pro partu přátel.
Materiál grilovacího roštu
Nezbytnou součástí grilů jsou grilovací rošty, na kterých připravíte snad každý pokrm, na který si vzpomenete, s jistotou, že maso, ryby nebo zelenina neskončí v ohni. Nejčastěji se setkáte s rošty z litiny nebo nerezi, na výběr však máte i další materiály.
- Nerez – nerez sice hůře vede teplo, zato je však levnější a má nižší hmotnost.
- Litina – nejčastěji používaný materiál. Litina dobře vede teplo a disponuje dlouhou životností. Mezi nevýhody patří její vyšší hmotnost, náročnější údržba a vyšší pořizovací cena.
- Smalt – jedná se vlastně o litinový rošt se smaltovanou povrchovou úpravou, která je náchylná na odření a poškrábání. Při čištění tedy nepoužívejte žádné ostré, ani drsné předměty.
- Grilovací kámen – s tímto typem roštu můžete využít jeho celou plochu. To využijete, především pokud grilujete menší kousky jídla, například zeleninu nebo houby.
- Teflon – používá se spíše u menších grilů pro domácí použití. Teflon je, stejně jako smalt, náchylný na mechanické poškození, proto při jeho čištění postupujte opatrně a nepoužívejte žádné ostré předměty.
Zdroj náhledových obrázků: Envato