Pěstování jahod je stále oblíbenější, a to nejen na pozemcích, ale i na domácích zahradách, terasách a balkonech. Není divu, protože jahoda nebo jahodový keř nám dává lahodné ovoce, které navíc obsahuje spoustu vitaminů a výživových hodnot. Je vhodné zjistit, jaké požadavky mají rostliny jahodníku, abyste jim zajistili co nejlepší podmínky pro růst. Níže naleznete popis všech nezbytných úkonů, které zajistí, že nám sazenice jahod a jahodníku budou každoročně poskytovat chutné plody.
Pěstování jahod a jahodníků není příliš náročné, proto se vyplatí vysadit jich na zahradě alespoň několik, abyste ocenili a poznali jejich lahodné plody. Staré odrůdy jahod a jahodníku, stejně jako nověji vyšlechtěné, dávají přednost vlhkým, polostinným, propustným, humusovitým stanovištím s mírně kyselým pH. Jahody a jahodníky mají poměrně mělký kořenový systém, proto nesmíme zapomínat na jejich pravidelnou výživu a zalévání. Pro lepší ochranu před vysycháním můžete půdu kolem rostlin mulčovat například kompostem. Tím se nejen udrží vlhkost půdy, ale také se zabrání růstu plevele a zašpinění plodů.
Kdy lze vysazovat jahody a lesní jahody?
Termín výsadby jahod a lesních jahod bude stejný. Optimální dobou je v tomto případě podzim nebo jaro. Bezpečnější je zvolit první možnost. Pak eliminujete riziko poškození sazenic mrazem a také povětrnostní podmínky budou příznivější. V druhém případě můžete jahody nebo lesní jahody nejprve vysadit do květináčů, aby mohly trochu povyrůst a nebyly náchylné na mráz.
Naopak výsadba jahod nebo jahodníku přímo do půdy v září povede k lepšímu zakořenění, rychlejší tvorbě pupenů, a tím i k hladšímu nástupu do období plodnosti.
Metody pěstování
Způsob pěstování závisí především na typu půdy, použitých kultivačních technikách a velikosti plantáže. Je známo, že používání strojů vyžaduje větší rozestupy. Co se týče půdy, nejvhodnější je husté pěstování na těžkých půdách.
Jahody a jahodníky lze pěstovat různými způsoby – řádkově, pásově nebo hřebenově. Při první metodě jsou rozestupy mezi řádky přibližně 25 cm nebo menší, v závislosti na úrodnosti půdy je vzdálenost mezi řádky rovnoměrná 70-80 cm. Tento systém je velmi rozšířený, především kvůli snadné výsadbě a následné sklizni.
Pásové zpracování půdy je založeno na pevných vzdálenostech mezi keři v řádcích přibližně 25 cm, ale se střídavými vzdálenostmi mezi řádky 80 cm a 50 cm.
Systém „coppicing“ se vyznačuje hustou výsadbou sazenic, přičemž vzdálenost mezi řádky je přibližně 20 cm a mezi řádky přibližně 50 cm. Tento způsob pěstování se od ostatních rozhodně liší hřebeny, které se vytvářejí ponecháním širokých mezer mezi řádky, obvykle každé 2 až 4 řádky. Díky tomuto systému je údržba a sklizeň mnohem jednodušší.
Rozmnožování a příprava sazenic
Jahody a jahodníky se velmi snadno množí, takže není obtížné vytvořit samostatné sazenice. Pokud chcete získat více rostlin z podnožových odrůd, stačí na jaře vzít mladé rostliny z podnoží, zasadit je do záhonů a po vyrašení je přemístit na trvalé stanoviště. Pokud chcete množit odrůdy bez stonků, měli byste sbírat semena ze zralých plodů nebo si koupit zcela nové v zahradnictví. Před výsevem je vhodné semena stratifikovat (udržovat je při nízké teplotě), což usnadní proces klíčení. Semena se vysévají brzy na jaře do truhlíků naplněných směsí písku a rašeliny v teplé a světlé místnosti a pravidelně se zalévají. Až budou mít sazenice po dvou listech, měly by se zasadit do květináče, a až vyrostou, měly by se vysadit na trvalé místo.
Sazenice jahod a jahodníku – kde koupit?
Sazenice a rostliny jahodníku lze snadno zakoupit ve stacionárních zahradnictvích. Dobrým řešením je také navštívit webové stránky Moravských sadů, kde si tyto rostliny s chutnými plody můžeme koupit, aniž bychom museli opustit domov. Nákupy na internetu, je nejen velký výběr, ale také pohodlí a komfort, díky možnosti doručit objednávky přímo na adresu uvedenou zákazníkem. Platbu lze provést bankovním převodem nebo například na dobírku.
Zdroj náhledového obrázku: moravske-sady.cz