Koupelna je místností, kterou je nutné pravidelně uklízet, neboť ji využíváme na denní bázi. Jestli jste si někdy položili otázku, jak často je nezbytné její jednotlivé části uklízet, známe odpověď.
Efektivní úklid koupelny
Aby každý váš úklid koupelny byl efektivní, postupujte podle jasně daného postupu, který vám zjednoduší práci a vaše koupelna se bude blýskat čistotou. Ačkoliv koupelna je jednou z nejvíce vytížených místností ve vaší domácnosti, některé její části není nutné mýt či stírat každý den ani obden, ale třeba jen jednou týdně. Víte, jakým věcem věnovat každodenní pozornost a které je nutné uklidit pouze jednou či dvakrát za týden?
Jednou týdně se zbavte všech nepotřebných věcí
Během všedních dní se může ve vaší koupelně nakupit špinavé oblečení, použité gumičky, prázdné nádoby od kosmetických přípravků a další věci, které po použití jednoduše zahodíte a běžíte do práce. Jednou týdně byste si měli vyhradit několik minut času a pustit se do sběru všech věcí, které jsou v koupelně pohozené a vrátit je tam, kam patří.
Koupelnovou poličku otírejte každý den hadrem
Naopak každý den byste měli věnovat pozornost své koupelnové poličce, kterou používáte k odkládání zubních past, kartáčků a dalších předmětů. Právě toto místo v koupelně se vám může snadno vymknout z rukou. Stačí, když na poličce necháte zaschnout zubní pastu, kápne vám na ni krém a vy ji neotřete a zůstane vám na ní skvrna. Snažte se zaměřit na to, že po večerním čištěním zubů poličku setřete hadříkem z mikrovlákna a až poté si půjdete lehnout. Zabere vám to pár vteřin a účinek bude neocenitelný.
Koupelnové umyvadlo
Stejně lehce se vám může z rukou vymknout stav umyvadla. Aby bylo stále lesklé, dokonale čisté a vypadalo jako nové, je nezbytné ho minimálně dvakrát týdně čistit s pomocí octu, sody, dezinfekčních čističů a produktů určených k úklidu koupelny. V umyvadle se mohou velmi snadno tvořit bakterie, o jejichž přítomnost rozhodně nestojíte. Intenzita mytí umyvadla se odvíjí také od toho, kolik lidí v domácnosti žije a jak často umyvadlo používáte.
Toaleta
Stejně jako umyvadlo, také toaleta je místem, kde se daří bakteriím a vodnímu kameni. I u záchodové mísy platí, že intenzita jejího čištění závisí na počtu lidí v domácnosti. Čím častěji je toaletu používána, tím častěji byste ji měli důkladně čistit. Naprosto nezbytný je úklid jednou za týden, ale jestliže to stav toalety vyžaduje, můžete intenzitu zdvojnásobit i ztrojnásobit.
Vana, sprchový kout a zrcadlo
Jednou v týdnu je nutné věnovat pozornost a péči také vaně, případně sprchovému koutu. Pusťte se do jejich čištění s koupelnovými přípravky či domácími směsmi a poté omyjte také koupelnové zrcadlo. Výskytu plísní a nevzhledných fleků na vaně a koupelnových dlaždičkách zabráníte řádným používáním suchého hadru po každém sprchování. Sice chápeme, že se vám do toho nechce, ale pokud každý člen domácnosti po sprše otře dlaždičky na zdi a horní část vany, budete mít vyhráno.
Zametání, úklid prachu a vytírání
Prachu se v koupelně zbavujte jednou týdně a spojte ho také se zametáním či luxováním a následným vytíráním. Nejprve otřete všechny povrchy prachovkou a úklid zakončete úklidem podlahy.
Koupelnový závěs
Nachází se ve vaší koupelně také závěs? Aby nezapáchal a nedržely se v něm bakterie, perte ho alespoň jednou měsíčně.
I vaše koupelna může vypadat stále dokonale, ale je nutné jejímu úklidu věnovat dostatek času. Aby se vám činnosti, jež je nutné v koupelně udělat, nenakupily, rozdělte si úklid koupelny do jednotlivých dní v týdnu a tento rozvrh dodržujte. Jestliže vás v domácnosti bydlí více, úklid koupelny rozdělte mezi jednotlivé členy, protože tuto místnost používá každý z vás.
Zdroj textu: www.marthastewart.com, www.apartmenttherapy.com
Zdroj foto: www.freepik.com