Vodní mlha je vlastně rozprášená voda, která osvěžuje a ochlazuje vzduch, Docílíte jí pomocí potrubního systému buď v plastové, nebo nerezové verzi. Další alternativou je ventilátor s rozprašovačem nebo závěsný větrák. Ve všech variantách mají trysky zakomponované vybavení, které zamezuje prskání vody. Budete tak mít jistotu, že se veškerá voda odpaří a dojde tak ke kýženému účinku. Díky tomu je mlžná tryska asi nejpodstatnější částí mlžného systému. Pojďme si o nich povědět víc.
Co je to vodní mlha?
Vodní mlha je mlžící systém, který ale neslouží pouze ke zvyšování vlhkosti v agro průmyslu. Dalším přínosem je ochlazení a zvýšení kvality vzduchu, jelikož zvlhčuje a čistí vzduch. Též vás ochrání před havětí, jako jsou komáři. Eliminuje prašnost a pyl. Díky tomu je vhodným společníkem pro alergiky. Vodní mlha se hodí do všech exteriérů, ať už chcete příjemnější prostředí na vaší zahradě či terase, nebo chcete nalákat více zákazníků do zahradní restaurace.
Uplatnění vodní mlhy je ale opravdu mnoho, využitím neprohloupí organizátor společenské akce, který tak může ochlazovat své klienty. Hodí se i do center měst, aby se mohli zchladit turisté. Dá se využít i v průmyslových halách pro snížení statické elektřiny.
Využití a umístění mlžných trysek
Mlžné trysky slouží k regulaci velikosti mlžných kapek. Dokáží tak vytvořit efekt kropení, ale i jemnou mlhu, která se okamžitě odpaří a jen ochladí vzduch. Umisťují se přímo do potrubí pomocí speciálních součástek. Příslušenství k vodní mlze ale nemusí být pouze statické. Trysky se mohou nainstalovat i na mobilní ventilátory s možností rozprašování vody.
Pozitiva mlžících trysek
Nejenže speciální mlžné trysky zabraňují prskání vody, ale i chrání lidi před smáčením a snižují energetickou náročnost. Je na výběr z většího množství velikostí emitačního otvoru trysek, od něj se odvíjí hustota mlhy. Můžete tak vytvořit efektivní prostředí, které si přizpůsobíte dle vašich potřeb. Tam kde bude potřeba, například u zeleně, může být mlha hustší. Hustší mlhou lze nejen snižovat teploty ve skleníku, ale i ho zároveň zvlhčit, aby rostliny měly správnou vlhkost k dokonalému růstu. V tomto případě musíte zvolit emitační otvor hrubší, který vytváří větší velikost mlžných kapiček. Na jiných místech naopak může být mlha jemná, aby se kapky stihly odpařit, než dopadnou na zem, mlha tak nebude smáčet lidi, ale svou funkci ochlazení vzduchu splní. Pro tyto potřeby zvolte emitační otvor s menšími mikrony, který vytváří nejmenší kapky. Velkým kladem je rozebíratelnost trysek. Není tedy problém trysku vyčistit, případně nahradit některou z jejich částí.
Podle čeho si tedy zvolit trysku?
- Podle velikosti otvoru
Můžete vybírat trysky podle emitačního otvoru, který ovlivňuje velikost kapek. Na trhu existují trysky od 15 až po 100 mikronů. - Podle upevňovacího závitu
Zde si můžete vybrat mezi TCN 1/8 nebo TCN 10/24. - Podle konstrukce rozprašovací trysky
Volíte mezi tryskou s filtrem nebo bez filtrů. - Podle materiálu.
Buď můžete zvolit materiál, který je odolný vůči oxidaci, ale je možnost i materiálu odolného vůči kyselému prostředí.
Jak se instalují trysky
Vodní mlha je tvořena pomocí potrubního systému. Existuje relativně velké množství příslušenství, které umožňuje tryskami otáčet nebo je prodloužit. Trysky se instalují přímo do trubek pomocí spojovacích pomůcek, které se volí podle materiálu trubek.
- Nerezové potrubí
V případě nerezového potrubí je možné nainstalovat trysky přímo do těla trubky. Je k tomu potřeba speciální objímka, do které je možné instalovat až dvě trysky. - Nylonového potrubí
Zde budete potřebovat speciální spojovací fitinky, do kterých také můžete vložit jednu až dvě trysky.
Jaká je spotřeba vody u vodní mlhy?
Spotřeba vody se odvíjí podle typu vámi zvolené trysky. Velikost emitačního otvoru ale neovlivňuje jen spotřebu, nýbrž i počet trysek nutných k instalaci. Ohledně spotřeby, 15mikronová mlžící tryska (nejmenší hodnota mikronu) spotřebuje 0,046 litrů během minuty a 100mikronová tryska (největší hodnota mikronu) spotřebuje 0,45 litrů za minutu. Při výběru trysek se ale nesmíte koukat jen na spotřebu vody. Důležitá je naopak funkce, kterou jste zvolili, aby se dosáhlo zdárného výsledku.
Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock