Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v každé domácnosti. Měla by vždy být vybavena tak, aby v ní nic nechybělo, být maximálně účelná a dnes samozřejmě také moderní. Jenže, jak to udělat, když disponujete jen malými prostory a ty přifouknout nejde? I když nemáte moc místa, můžete se v koupelně cítit skvěle.
WC společně, nebo odděleně?
Zejména v panelových domech jsou koupelny obvykle opravdu malé, protože to jinak nejde – a byt už tak byl navržen. Je nutné vyřešit během rekonstrukce hned několik základních věcí. Jako první se zaměřte na to, zda chcete mít záchod oddělen od koupelny, nebo ne. Je jasné, že pokud je záchod umístěn společně se sprchovým koutem nebo vanou v jedné místnosti, ušetříte skutečně hodně místa. Jenže ne každému to takto vyhovuje, hlavně v domácnostech s více členy to může být nepříjemné.
Pokud to prostor dovoluje, můžete se tedy rozhodnout podle toho, co vám vyhovuje více, ovšem jsou i byty či menší domy, kde na výběr jednoduše není. V takovém případě se snažte o to, aby toaleta byla oddělená alespoň tenkou stěnou – nebo vybírejte toalety s chytrým předstěnovým systémem. Ušetří vám to místo, a přitom nebude toaleta tolik viditelná a nápadná. Vytvoříte si tak trošku soukromí.
Vana versus sprchový kout
Tohle je asi věčné dilema. Logicky je vždy lepší zvolit sprchový kout, který se vejde i do opravdu malých koupelen. Navíc pokud zvolíte jen sprchový kout, můžete ušetřit místo například pro pračku, kterou byste jinak museli dávat do kuchyně, což je dnes zcela běžné. Opět záleží na tom, co preferujete. Někdo se vany nechce za žádnou cenu vzdát a dobrou zprávou je to, že dnes lze sehnat i typy van, které jsou tenčí a menší, takže se vejdou i do malých koupelen. Když k takové vaně přidáte vhodnou zástěnu, můžete mít v podstatě obojí. Sprchu i vanu v jednom. Vany se ale doporučují jen v případě, že je koupelna obdélníkového tvaru.
Úložný prostor budete potřebovat, kde ho ale vzít?
V jakékoliv malé místnosti se vždy vede boj o úložné prostory. Ty je třeba promyslet hodně do detailu a měli byste umět najít volné místo, v podstatě kdekoliv to jde. Určitě se jako první nabízí prostor pod umyvadlem. Skříňka pod umyvadlem by měla být základem. To ale většinou nestačí. Využijte volného prostoru na stěnách, pozor ale na otevřené jednoduché skříňky.
Ty nevypadají příliš dobře, navíc se na uložených věcech bude hromadit prach, což ztěžuje úklid koupelny. Volte proto raději skříňky s dvířky a praktickými poličkami. Je potřeba se v koupelně ale pohybovat, takže ani skříňky by neměly příliš zavazet. Umístit je proto můžete co nejvíce ke stropu.
Pohrajte si se světlem i barvami
Pokud vyřešíte rozmístění jednotlivých komponentů, jako je toaleta, sprchový kout či vana, skříňky, pračka a podobně, vrhněte se na výběr barev. Dlaždice, obklady i výmalba stěn to všechno by mělo být laděno do světlých tónů. Světlé barvy pomáhají opticky zvětšit každý prostor, a to se bude hodit i v případě malé koupelny. Sáhněte po bílé barvě, kterou lze doplnit o světle šedou, béžovou či hnědou barvu. Koupelna bude vypadat útulně a přitom vzdušně.
Záleží také na osvětlení. To by mělo být výrazně, nejlépe bodové a rozmístěné tak, aby se světlo dostalo do každého koutu koupelny. Určitě zvolte i větší zrcadlo, které může být rovněž osvětlené. Čím více zrcadel, tím lépe, klidně si tak do koupelny dejte i více, než jedno hlavní zrcadlo. Opět to pomůže zvětšit prostor alespoň opticky. Prostor nebude působit stísněným dojmem. Zrcadlo totiž odráží světlo, čímž se prostor okamžitě na pohled zvětší.
I když malou koupelnu nezvětšíte tak, jak byste si představovali, můžete si poradit díky skvělým vychytávkám. Malý prostor pak nebude takový problém a jistě se vám do koupelny vejde vše, co potřebujete.
Zdroj foto: www.freepik.com