Stejně jako každý kov, i měď po čase užívání ztrácí svůj lesk. Po počátečním období začne kov stárnout a dehtovat. A zatímco vám může být jedno, jestli měděné peníze v peněžence vypadají jako nové nebo zelené oxidací, tak na vašem měděném nádobí vám určitě záleží.
Znát postup, jak správně čistit měď, je důležité, protože je křehčí než většina ostatních kovů. Pokud drhnete příliš silně, můžete jeho povrch jednoduše poškodit. Poradíme vám snadné způsoby čištění a leštění mědi pomocí ingrediencí, které máte přímo ve spíži. Až budete hotovi, uložte své milované kousky na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního světla, aby se co nejdéle leskly.
Citron a sůl
Co budete potřebovat:
- citron
- sůl
- hadřík(y) z mikrovlákna
Postup:
- Připravte citron – Rozkrojte citron na polovinu a vymačkejte šťávu z jedné poloviny do misky. Druhou polovinu si nechte na pozdější použití k čištění dalších měděných kusů nebo k jinému účelu.
- Přidejte sůl – Právě odšťavněnou polovinu citronu vydatně posypte solí tak, aby byl povrch zcela pokryt.
- Odstraňte dehet – Jemně vyleštěte měděný předmět slanou stranou citronu a krouživými pohyby po povrchu odstraňte viditelný dehet.
- Opláchněte a osušte – Opláchněte měděný předmět vodou, abyste odstranili zbytky citronové šťávy a soli, a osušte jej hadříkem z mikrovlákna. V případě potřeby postup opakujte.
Jak vyčistit měď kečupem?
Ocet obsažený v kečupu odstraňuje z mědi dehet stejně jako z mosazi.
Co budete potřebovat:
- hadr
- kečup
- hadřík(y) z mikrovlákna
Postup:
- Naneste kečup – Pomocí hadru, který jste ochotni vyhodit, pořádně rozetřete kečup na povrch měděného předmětu. Naneste rovnoměrnou vrstvu a nechte ji pět až deset minut působit.
- Opláchněte a osušte – Nádobí důkladně opláchněte vodou a osušte jej hadříkem z mikrovlákna.
Proč měď dehtuje?
Měď pomalu reaguje se vzdušným kyslíkem, což je proces zvaný oxidace. Při tomto procesu vzniká oxid měďnatý, hnědá nebo černá sloučenina známá také jako dehet. Nakonec dojde k reakci dalších chemických látek z atmosféry, jako je síra, a dehet se změní na modrý nebo zelený. Některá měď je lakovaná, což znamená, že má ochrannou povrchovou úpravu. Lesklé měděné předměty, které časem nemění barvu ani netmavnou, mají pravděpodobně tuto ochrannou povrchovou úpravu. Pokud měď rychle dehtuje, je její povrch neošetřený nebo se lak opotřeboval.
Jak často je potřeba měď čistit?
Četnost čištění závisí na tom, jak chcete, aby vaše měděné předměty vypadaly. Pokud máte rádi zářivý lesk zbrusu nových mincí, čistěte kousky každé tři měsíce. Pokud máte rádi hlubší, tmavší tón dekorativních měděných ozdob, čištění každých zhruba šest měsíců udrží úroveň oxidace pod kontrolou.
Mohu zabránit dehtování mědi?
Ztmavnutí mědi je přirozený jev, takže mu nemůžete trvale zabránit. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste ho udrželi na uzdě. Doporučujeme měděné předměty, jako je kuchyňské nebo stolní nádobí, po použití zcela vysušit a uložit je na suchém a chladném místě. Po vyčištění kusů můžete také nanést lehkou vrstvu minerálního oleje, abyste zpomalili proces oxidace. Olej působí jako bariéra mezi mědí a vzduchem.
Zdroj foto: www.freepik.com