Třídíte odpad a rádi byste třídili také zbytky potravin, ale kvůli tomu, že bydlíte v panelovém či bytovém domě to nepřipadá v úvahu, protože zkrátka a dobře nemáte kam umístit kompostér? Doby, kdy bylo kompostování dostupné pouze lidem, kteří bydleli v rodinných domech, jsou již dávno pasé. Nyní může kompostovat úplně každý.
Proč kompostovat?
Než se s vámi podělíme o výhody domácích kompostérů, rozhodně bychom měli zmínit alespoň pár důvodů, proč se do kompostování vlastně pustit.
- V prvé řadě snížíte množství svého odpadu až o polovinu.
- Patříte-li k vášnivým pěstitelům, vytvoříte si kvalitní hnojivo, jenž vašim rostlinám dodá přesně to, co potřebují. Půdu můžete využít při jarním přesazování pokojových či balkonových rostlin, ale také k pěstování vlastních bylinek, ovoce či zeleniny. Uvidíte, že rostlinám, které zasadíte do půdy z kompostéru, se bude dařit na výbornou.
- Využívání kompostéru a snížení vlastního odpadu vás udělá šťastnějšími. Samozřejmě za předpokladu, že se zajímáte o planetu a není vám jedno, co se děje kolem vás.
Co vše patří do kompostéru?
Zlákalo vás pořízení vlastního kompostéru? Než do něj začnete házet vše, bez ladu a skladu, přinášíme vám několik doporučení. Co do kompostéru rozhodně patří a čeho se raději vyvarovat? Své čestné místo v kompostu mají:
- zbytky ovoce a zeleniny
- použité papírové čajové sáčky
- kávová sedlina
- skořápky od vajíček
- dobře rozložitelný papír – například použité kosmetické ubrousky, papírové kapesníky a ubrousky
- řezané květiny a odkvetlé květy pokojových rostlin, které nejsou napadeny nemocí či škůdcem
Kompaktní a designové kompostéry se stanou ozdobou vaší domácnosti
Moderní kompostéry jsou malé a pohodlně je můžete položit hned vedle koše na odpadky, ale navíc jsou i designově velice povedené a stanou se ozdobou vaší kuchyně. Na první pohled není totiž vůbec poznat, o co se vlastně jedná. Některé modely připomínají spíše luxusní bandasky na jídlo či miniledničky.
Automatické kompostéry udělají práci za vás
Líbí se vám myšlenka domácího kompostování, ale nechcete výrobě kompostu věnovat příliš času? To je pak pro vás ideální volbou moderní automatický kompostér. O pravidelné promíchávání a provzdušňování se nemusíte vůbec starat, protože víceméně vše, kromě přidávání zbytků, udělají za vás. Toto ušetření práce samozřejmě není zadarmo. Automatické kompostéry vás přijdou na desítky tisíc korun.
Žížaly vám pomohou s výrobou kvalitního hnojiva
Druhým způsobem, jak výrobu kvalitního hnojiva z kompostéru urychlit, je využití živých žížal. Pokud máte zájem o tuto metodu, podívejte se na nabídku vermikompostérů. Výhoda této metody spočívá v tom, že není nutné obsah kompostéru míchat, neboť to žížaly udělají za vás. Zároveň se nemusíte obávat žádného zápachu, protože při správném používání nebude vermikompostér nevábně zapáchat, ani okolo něj nebudou poletovat mušky. Aby se ovšem žížalám dobře dařilo, měl by být vermikompostér umístěn v bytě, ideálně v teplotě okolo dvaceti stupňů Celsia.
S Bokashi kompostováním vám pomohou speciální sušené bakterie
Třetím typem kompostování je takzvané fermentování bez přístupu vzduchu neboli Bokashi kompostování. K němu je potřeba používání sušených bakterií zvaných Bokashi. Tento způsob je rychlejší než využívání žížal. Ovšem do nádoby se mohou zbytky přidávat maximálně jednou denně, aby nedošlo k narušení chemické reakce.
Vytvářejte si své vlastní domácí hnojivo, snižte svůj odpad na minimum a staňte se mistry v kompostování. Bytový kompostér se stane ozdobou vaší kuchyně a následné hnojivo podpoří vaše rostliny v růstu a dodá jim důležité látky.
zdroj foto: www.freepik.com