Údržba zahrady a domu je samozřejmostí, ale nezapomínáte ani na čištění a péči o jednotlivé přístroje a nářadí? Kdy jste se naposled věnovali například sekačce nebo motorové pile? A víte jak správně postupovat? Pojďme si pár návodů projít společně!
Pila, která vydrží
Prvním jednoduchým úkonem je očištění co nejdříve po práci, resp. po zchladnutí pily. Mazací olej se velmi rychle a rád smísí s drobnými pilinami a prachem, což vytváří hutnou směs, jejíž zatuhnutí v rámci pily životnost opravdu neposílí. Na toto konkrétní čištění není zapotřebí použití chemických prostředků — hard, kartáč a silnější špejle nebo špachtle svou práci odvedou dobře. Své místo v zásuvkové skříni však musí mít vždy olej. Nejen, že je nutné pravidelně a dostatečně promazávat řetěz, ale i přidávání do benzínu je důležitou provozní praktikou. Zamezte experimentům nebo dobrým radám sousedů ohledně přidávaného množství a dodržujte přesné instrukce a poměry stanovené výrobcem. Ani na značce nešetřete – závisí na tom životnost mnohonásobně dražšího zařízení.
Pro životnost sekačky
V případě sekačky na trávu je čištění po každém použití také samozřejmostí. Nejprve je nutné odstranit nalepené a případně zaschlé kusy trávy kolem sekacího prostoru. K tomu stačí jakékoliv dřívko nebo dřevěná škrabka. Na další čištění se nebojte použít kartáč v případě spodní části a vlhčený hadr na horní část sekačky. S vodou obecně však opatrně. Oblíbené tlakové myčky vynechte. Sekačka sama o sobě sice něco vydrží, ale zatečení vody do převodovky nebo ložisek kol by zanedlouho způsobilo negativní dopad na funkci sekačky.
Ani před nebo po zimním odpočinku nelze opomenout výměnu kapalin – primárně provozního oleje. Před samotným vypuštěním by se měla sekačka krátce zahřát nastartováním, což způsobí zahřátí oleje a jeho lepší tekutost. Podle umístění výpusti poté buďto stačí sekačku mírně naklonit, u jiných modelů je nutné použít odsávačku. Následně použijeme nový olej, jehož ideální viskozitu a značku většinou výrobci uvádí.
Uchování provozních kapalin
Už jsme si řekli, že oleje jsou důležitou součástí, ale jak je správně uchovat? Neměli bychom experimentovat s přeléváním do potenciálně nevhodných obalů, které by způsobily snížení kvality oleje samotného. Nádoby by měly představovat těsně uzavíratelné obaly, které zároveň chrání před vniknutím vody. Samozřejmostí je chránění před prachem, teplem nebo dalšími povětrnostními vlivy. Doba použitelnosti olejů by při správném zacházení měla být až 5 let.
Nezapomeňte myslet prakticky. V případě úniku oleje může dojít k poškození nebo zašpinění nejbližšího okolí nádoby a proto je potřeba zvolit vhodné místo k uskladnění i z tohoto pohledu. Kovový nábytek je v takovém případě výborným pomocníkem. Má vysokou odolnost, zajistí stálou teplotu a případný únik, ať už oleje, nebo jiných technických tekutin je mnohem jednodušeji řešitelný než v případě nasáknutí do dřevěných polic a skříní.