Ostré nože jsou dnes v kuchyni naprostým základem. Bez nich se neobejde nikdo. Jak nabrousit nůž, aby s ním bylo možné uříznout skutečně cokoliv? Zde je návod, který zvládne opravdu kdokoliv.
Kvalitní kamenný brousek je základ
Základem správného broušení nože je pochopitelně i brousek. Jakékoliv moderní varianty z obchodů nikdy nenabrousí nůž tak, jako kvalitní kamenný brousek. Ten je v tomto ohledu naprostým základem. Pokud ho pořizujete, je třeba hledět na to, aby byl dokonale rovný a hladký. To je pro správné broušení základem. Dále je třeba, aby nikdy nebyl suchý. Před broušením je nutné kamenný brousek namočit v klasické pitné vodě. To je základní rada, kterou mnoho lidí využívá. Pokud se nepodíváme na to, jak nože brousí skuteční profesionálové, tak ti využívají kvalitní minerální oleje. Pokud chcete dokonalý výsledek, doporučujeme vám jít právě touto cestou.
Zvolte správný úhel
Jak nabrousit nůž správně? Vždy je třeba zvolit skutečně správný úhel, a to z obou stran vašeho nože. Jedná se o úhel, který bude tvořit plocha používaného brousku vzhledem k samotnému noži. Možné je brousit při různých úhlech, přičemž je nutné počítat s tím, že lze dojít ke zcela jiným výsledkům. Správný úhel je vždy v rozmezí 10 – 30 stupňů. Když je úhel spíše mělký, tak bude čepel skutečně velmi ostrá, ale takto nevydrží zase až tak dlouhou. Když se naopak zvolí úhel, který bude ostrý, potom daná čepel vydrží nabroušený delší dobu, i když za kvalitami u předchozího popisu bude lehce zaostávat. Pokud je nůž používán v běžné domácnosti, kdy ho nechcete neustále přibrušovat, je pochopitelné, že se rozhodnete pro řešení číslo dvě.
Vždy proti ostří
Jakmile je vše připraveno, již může dojít k samotnému broušení. Jak na to? Je důležité pamatovat si jednu hlavní věc. A to takovou, že každý nůž se vždy brousí výhradně a jenom proti ostří. Tedy tak, jako byste chtěli z brusného kamene odříznout jeho horní vrstvu. Stále je třeba hlídat úhel a nožem postupně tímto způsobem jezdit po kameni, nejprve z jedné, následně z druhé strany. Pro dokonalý výsledek a souměrnost je třeba strany nože střídat pravidelně. Jedině tak bude na obou z nich ubráno stejné množství oceli a nůž bude rovnoměrný.
Finální vyhlazení
Jakmile je nůž nabroušený a jste s ní, v tomto směru spokojeni, už stačí jenom poslední finální krok. A tím je takzvané obtažení. K tomu poslouží kvalitní kožený řemen, díky čemuž se plocha a ostří nože dokonale vyhladí. Postup je podobný, jako když jsme popisovali, jak nabrousit nůž. Stejné jsou také jednotlivé úhly. Co je ale třeba dodržet, to je směr. Vždy je nutné táhnout nůž po řemenu proti směru ostří. Jinak by mohlo vzniknout i riziko toho, že řemen ostrým a nabroušeným nožem jednoduše přeříznete.