Nacházejí se ve vašem botníku také semišové boty? Aby vám co nejdéle vydržely ve skvělém stavu, vyžadují speciální péči.
Semišové boty vyžadují kartáčování a impregnaci
Semiš je jemný materiál a jedná se o kůži, jež je upravená broušením na rubové straně. Tím vzniká materiál s jemnou chlupatostí, který vyžaduje pravidelné kartáčování a především impregnaci, aby nedošlo k jeho poškození. Semiši se také říká velur.
Péče před prvním použitím
Než ve svých semišových botách poprvé vyrazíte do světa, ošetřete je impregnací, jež je určená přímo pro semišovou obuv. Díky tomuto preventivnímu ošetření ochráníte boty před případným poškozením. Pokud semišové boty nosíte v deštivém období, nezapomeňte je impregnovat pravidelně, abyste ochrannou vrstvu neustále obnovovali.
Jak zbavit semišky nečistot?
Vrátili jste se domů z procházky a všimli jste si nečistot na svých semiškách? Než popadnete vlhký hadřík a pustíte se do práce, zastavte. Jak jsme již řekli, semiš si s vodou nerozumí. Proto se k čištění semišové obuvi musejí používat speciální kartáčky. S těmi botu jemně přejíždějte tak dlouho, dokud se nezbavíte veškerých nečistot. Jestli se vám na semišových botách udělají fleky, pomůže vám s jejich odstraněním guma na semiš.
Jak obnovit barvu semiše?
Při nošení semišové obuvi se může snadno stát, že ztratí svoji původní barvu a mírně vybledne. Naštěstí se vyrábějí renovátory barvy určené přímo pro údržbu semiše. Tento renovátor se prodává ve formě spreje a na boty se aplikuje z větší vzdálenosti, nechá se zaschnout a poté boty ošetříte kartáčkem na semiš, čímž zajistíte, že renovátor barvy bude rovnoměrně nanesený po celé botě.
Na co si dát pozor
Protože semišové boty jsou snadno náchylné k poškození, při jejich nošení a péči o ně, byste se měli vyhnout tem nejčastějším chybám.
Semišové boty nepatří na topení
Vyrazili jste si ráno do práce v semišové obuvi, ale během dne vás překvapil přívalový déšť a domů jste se vrátili s promočeným botami? První, co vás v takovém případě napadne, je pravděpodobně jejich usušení na radiátoru. Tím byste jim ale ještě více uškodili. Místo toho boty vycpěte novinami a nechte je uschnout v pokojové teplotě, nikoliv na topení nebo na přímém slunci. Slunce by totiž mohlo způsobit jejich vyblednutí.
Boty vyrobené ze semiše nikdy neperte
Ačkoliv tenisky, botasky a další boty můžete čas od času vyprat v pračce a navrátit jim jejich původní barvu, semišové boty do pračky v žádném případě nepatří. Po vystavení vodě by mohly na botách zůstat skvrny a semiš by mohl také ztvrdnout.
Velký tlak botám nesvědčí
Pokud se vaše semišky hodně zašpiní, možná budete mít při jejich čištění chuť na kartáček pořádně zatlačit. Ovšem příliš velký tlak není pro velur vhodný a opět může způsobit jeho poškození. Zacházejte se svými semišovými botami proto vždy raději jemně a s citem.
Nepoužívejte při čištění mýdlo
Nemáte po ruce právě speciální přípravek určený k péči o semišky? Bohužel se nedají nahradit mýdlem ani univerzálními čističi. Proto na jejich čištění raději zapomeňte a pusťte se do něj až ve chvíli, kdy budete vybaveni potřebnými přípravky, jež boty zaručeně nepoškodí.
Semišové boty jsou náchylné k poškození a vyžadují jemnou a pečlivou péči. Pravidelně je ošetřujte impregnací a k jejich čištění používejte speciální kartáčky a gumy na semiš. Pokud vám po čase vyblednou, můžete jim původní odstín vrátit díky speciálnímu renovátoru. Semišky nikdy nevkládejte do pračky, na radiátor ani na přímé slunce.
Zdroj textu: www.cleanipedia.com, www.vogue.com
Zdroj foto: www.freepik.com