Daley jsou trvalky, které mohou dorůst až do výšky 90 centimetrů. Skvěle se hodí k chalupám i do přírodních zahrad a nevyžadují přílišnou péči.
Původ
Dalea pochází z Ameriky a je skutečně rozšířena po celém kontinentu. Narazit na ni můžete jak v Kanadě, tak i ve Střední a Jižní Americe. Existuje okolo 180 druhů těchto rostlin a spadají do čeledi bobovitých. Téměř polovina všech druhů je považována za endemické a roste pouze v Mexiku. Dalee se přezdívá jetel prérijní či indigový keř. Své jméno ale získala podle anglického lékárníka, lékaře a přírodovědce Samuela Dalea. Jeho velkou vášní bylo studium rostlin, které využíval ve své lékařské praxi, ale také je sbíral pro své vlastní potěšení.
Popis
Vytrvalá bylina dalea může dosáhnout výšky až 90 centimetrů. Zářivě zelené listy rostliny jsou nepřehlédnutelné, stejně tak i vzpřímené lodyhy, které jsou na konci mírně větvené. Dalea rozkvétá od června do července a její květy jsou fialové a vytvářejí husté kuželovité klasy. Zajímavostí je, že květy kvetou postupně, a to odspodu nahoru.
Proč pěstovat daleu?
Tyto oblíbené rostliny ozdobí každou skalku, záhon i zahradu. Výborně se hodí k tradičním chatám a chaloupkám, protože jim dodávají romantickou a vesnickou atmosféru. Vysadit je ale lze i k modernímu rodinnému domu či do parků. Díky svým květům přilákají daley včelky a motýly.
Pěstování
Chcete svou zahradu ozdobit obyčejně se tvářící rostlinou, která se ale v době rozkvětu změní z ošklivého káčátka v královnu celé zahrady? Najděte ji slunné stanoviště s dostatečným přísunem přímých slunečních paprsků.
Následně ji zasaďte do písčité nebo hlinité půdy. Dařit se ji bude rovněž v kamenitých a na živiny chudých půdách. Daley zkrátka nejsou nijak vybíravé. Ve své domovině se nejčastěji vyskytují v suchých půdách. Dobře se jim daří na písečných dunách, na březích vysychajících toků a dokonce se často objevují také v nadmořských výškách pohybujících se okolo 2 000 metrů. Pro všechny tyto oblasti jsou typické chudé půdy, a proto jim podobnou půdu dopřejte také ve vaší zahradě a na hnojení rovnou zapomeňte. Je zcela zbytečné.
Zalévání
Jakmile dalea ve vaší zahradě zapustí kořeny, vydrží i delší období sucha. Celkově se ji bude dařit lépe, když ji nebudete přelévat a mezi jednotlivými zálivkami ji dopřejete dostatek času na to, aby půda v jejím okolí dokonale proschla.
Škůdci a choroby
Obecně se dá říci, že dalea je odolná a nepřitahuje škůdce a ani choroby. Jediné, nad čím byste se měli mít na pozoru, je rez. Tu poznáte podle skvrn na listech a deformací. Tato houbová choroba může daleu vyčerpat natolik, že ji nakonec zcela zahubí. Jakmile tedy zpozorujete něco zvláštního a budete mít podezření na rez, napadené části rostliny ihned odstraňte a preventivně použijte také fungicidy.
Zajímavosti
- Ve své domovině se dalea často používá k rekultivaci půdy. Funguje jako prevence před erozí a půdu obohatí o dusík.
- Přestože jedna z jejích přezdívek zní prérijní jetel, s jetelem nemá ve skutečnosti vůbec nic společného.
- Dalee se dobře daří také v oblastech s častými požáry.
- Jednotlivé květy jsou drobné, ale dohromady vytvářejí bohaté trsy.
- V Americe na daley ve volné přírodě narazíte v oblastech sahajících od západního pobřeží až po to východní. Konkrétně na na ně můžete narazit od státu Washington až po Georgii.
Dalea svým vzhledem vnese trochu přirozeného rázu do každé zahrádky. V době květu je skutečně úchvatná a nepřehlédnutelná. Přitom nevyžaduje žádné speciální zacházení ani přílišnou péči.
Zdroj textu: www.prairiemoon.com, www.prairieresto.com
Zdroj foto: www.freepik.com