Nádherná a nenáročná trvalka, která vám rozzáří skalku i květinové záhony, to je rozrazil. Odkud pochází, do jaké půdy ho vysadit a jakou péči mu poskytnout, aby se mu dařilo?
Kde roste rozrazil?
Rozrazil je krásná trvalka, kterou má ve své zahrádce mnoho milovníků okrasných květin. Někdy je možné setkat se také s pojmenováním čestec a úložník. V angličtině se rozrazil označuje slovem veronica. Tyto rostliny se přirozeně vyskytují v mírném a subtropickém pásu a jsou velmi rozmanité. Zatímco některé druhy milují sucho, jiným se daří v mokřadech a s některými se můžete setkat na loukách i polích.
Kam vysadit čestec?
Najít ve své zahradě vhodné místo pro čestec není nijak náročné. Záleží na tom, jakou odrůdu si vyberete. Některým druhům se bude dařit ve skalce, kterou krásně rozsvítí, jiné druhy mohou být ozdobou u vašeho zahradního jezírka a jiné zase můžete bez starostí zasadit do vyvýšeného záhonu. Podle odrůdy rozrazilu je také nutné následně zvolit vhodnou půdu. Alpské druhy milují slunná stanoviště a odvodněnou půdu, zatímco vlhkomilné odrůdy milují bahnitou půdu a polostín.
Kdy vysadit rozrazil?
Rozrazil je skutečně nenáročná trvalka a můžete ho vysadit celoročně. Ovšem nejlepší je vysadit ho na jaře či na podzim. Během výsadby nechte mezi jednotlivými rostlinami mezeru 30 až 60 centimetrů v závislosti na dané odrůdě. Aby se úložník brzy uchytil, dopřávejte rostlinám pravidelnou zálivku.
Barevné varianty
Úložníky existují v mnoha barevných provedeních, a proto se hodí skutečně na každou zahradu. Vybrat si můžete z následujících barev:
- modré
- fialové
- bílé
- růžové
Některé odrůdy mají také zbarvené listy. Místo tradiční zelené tak můžete ve své zahrádce pěstovat rozrazil jehož listy mají zlaté nebo stříbrné zbarvení.
Odstraňování odkvetlých květů
Jakmile nádherné květy rozrazilu odkvetou, popadněte nůžky a odkvetlé květy odstraňte. Tím docílíte toho, že rostlina bude mít bohatší květy.
Rozmnožování
Jakmile si pořídíte několik rostlin rozrazilu, možná jim propadnete natolik, že si je budete chtít rozmnožit. Tím nejjednodušším způsobem množení je řízkování. Je totiž rychlé a efektivní. Některé druhy je možné množit také dělením trsů.
Zajímavosti o úložníku
Protože rozrazil je široce rozšířený a má mnoho druhů, existuje mnoho zajímavostí, které jsou s touto krásnou rostlinou spjaty.
- Rozrazil lékařský byl v minulosti hojně rozšířený a využívaný při léčbě nachlazení. Pokud ho využijete k přípravě čaje, nepřekračujte doporučenou dávku 5 gramů sušené rostliny denně.
- Ve středověku byl úložník ceněnou rostlinou a byla mu propůjčována řada magických vlastností.
- V České republice je možné narazit na 31 druhů rozrazilu.
- Některé druhy rozrazilu jsou natolik odolné, že přečkají i extrémní mrazy.
- Rozrazilu rezekvítek se přezdívá bouřka. K tomuto pojmenování přišel kvůli tomu, že se věřilo, že když ho utrhnete, přivoláte tím bouřku. Bohužel není možné dohledat, jak a kde tato pověra vznikla. Na tuto odrůdu můžete narazit téměř na každém kroku, protože je považována za plevel. V minulosti byl ale rezekvítek hojně využíván v bylinkářství. Budete-li chtít v létě ozdobit nějaký pokrm jedlými květy, utrhněte si několik rostlin bouřky.
Až se příště budete procházet po loukách a lesích, dívejte se kolem sebe a hledejte rozrazil. Na některé odrůdy snadno narazíte téměř na každém kroku, jiné jsou vzácnější. Pokud se chcete pohledem na čestec kochat každý den, vysaďte si ho do své zahrádky. Některé odrůdy doplní vaši skalku, jiné ozdobí zahradní jezírko a jiným se bude dařit ve vyvýšených záhonech. Rozrazil není náročný na pěstování a bude se mu dařit i při minimální péči.
Zdroj textu: www.gardenersworld.com, www.bhg.com
Zdroj foto: www.freepik.com