Potrpíte si na pěstování exotických rostlin, které jsou na první pohled nepřehlédnutelné a upoutají pozornost? Pokud ano, rozhodně by ve vaší sbírce neměla chybět ani strelície. Jak ji správně pěstovat, kde se ji bude dařit a jak se o ni správně starat?
Odkud pochází strelície?
Strelície se řadí k oblíbeným pokojovým rostlinám a svými květy připomíná hlavičku nějakého exotického ptáka. Původně pochází z Jihoafrické republiky. V druhé polovině 18. století se dostala do londýnské Královské botanické zahrady a následně se již začala rozšiřovat do celého světa. V českých zahradnictvích a květinářstvích nejčastěji narazíte na strelicii královskou, jež má oranžové květy.
Vhodné stanoviště pro strelícii
Aby byla strelície u vás doma šťastná a spokojená, zasaďte ji do propustné půdy a najděte ji slunné stanoviště. Protože strelície pochází z tropického a subtropického pásu, miluje vysoké teploty a zvládne i přímé sluneční světlo. Nejlépe se ji bude dařit u okna orientovaného na jih.
Streliciím vyhovuje pravidelná zálivka a vysoká vzdušná vlhkost. Pokud máte v bytě suchý vzduch, sáhněte po rozprašovači a dodávejte pravidelně listům tolik potřebnou vlhkost. To, že jste strelícii vybrali vhodné stanoviště, poznáte snadno – v období od dubna do srpna se vám odvděčí krásnými květy. Přes léto je dokonce možné květináč se strelícií přesunout také na balkon, jenž je umístěn na jižní stranu. Než ovšem nastane ochlazení, vraťte ji před příchodem podzimu zpátky do tepla.
Jak na přezimování
Protože strelície milují teplo, na zimu je vhodné dát je přezimovat, a to nejlépe při teplotě okolo 15 °C. V období přezimování je rovněž nutné snížit zálivku, jinak hrozí uhnívání kořenů. Rostliny nejsou mrazuvzdorné. Pokud je přes zimu vystavíte teplotám pod 10 °C, riskujete jejich uhynutí.
Hnojení strelicií
Rostliny je vhodné přihnojovat od jara do podzimu. V tomto období je vhodné používat dvakrát měsíčně hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. V zimě intenzitu hnojení snižte a používejte hnojivo pouze jedenkrát za měsíc.
Nejčastější chyby při pěstování
Aby byla vaše strelicie skutečně dlouhověká, vyhněte se nejčastějším chybám, kterých se často dopouštějí nezkušení pěstitelé. Jaké to jsou?
- Strelície sice mají rády vlhkost a přes léto je nutné udržovat jejich substrát stále mokrý, ale přes zimu je nutné snížit intenzitu zálivky.
- Pokud se strelicii na první pohled nedaří, je bledá, vytáhlá a dlouho nekvetla, je nutné změnit její stanoviště. Přesuňte ji někam, kde bude mít dostatečný přísun slunečního svitu a uvidíte, že se ji rychle začne dařit lépe.
- Sklopila strelície listy a všimli jste si i několika uschlých konců? Zaschlým koncům listů předejte pravidelným rosením s pomocí rozprašovače.
Pěstování od semínka versus koupě dospělé rostliny
Když se dostatečně obrníte trpělivostí, je možné si strelícii vypěstovat skutečně od semínka. Připravte se ale na to, že samotné vyklíčení bude trvat dva měsíce. V extrémních případech, kdy nedokážete semínku poskytnout stálou teplotu, dokonce až rok. V prvních letech se navíc nedočkáte žádných květů, těmi vás strelície potěší až po pěti letech. Pěstování vlastní strelície od semínka se tak doporučuje skutečně pouze nadšencům, kterým nevadí počkat si na nádherné květy několik let.
Chcete-li se z dospělé rostliny s pestrobarevnými květy těšit ihned, kupte si již dospělou rostlinu s květem. Při vhodné péči vám vydrží spoustu let a na správném stanovišti vám každoročně vykvete.
Nedáte-li dopustit na exotické pokojové rostliny, rozšiřte svou sbírku o nádhernou strelícii. Na slunném stanovišti se ji bude skvěle dařit a každoročně vás potěší svými extravagantními květy.
Zdroj foto: www.freepik.com