Oblíbená drobná rostlina pochybek dokáže svými drobnými květy ozdobit celou skalku. Jak se o ni starat, aby se ji dařilo?
Původ a výskyt
Pochybek se přirozeně vyskytuje na severní polokouli, ale také v Chile a Argentině. Nejlépe se mu daří v Asii, kde roste v horách a v Číně se vyskytuje dokonce více 70 druhů této drobné rostlinky. Ve volné přírodě v České republice je v současné době možné spatřit pouze dva druhy.
Proč pěstovat pochybek ve své skalce?
Drobné květy a bohaté koberce, které pochybek (latinsky označován jako Androsace) na vaší skalce vytvoří, nevyžadují přílišnou péči a vypadají skutečně nádherně. Jakmile jim najdete vhodné stanoviště, stanou se ozdobou vaší zahrady a vy se na ně nebudete moci vynadívat. Pokud sáhnete po odrůdě, která je trvalkou, nebudete se muset o vzhled své skalky příliš strachovat a pochybky v ní nechat žít vlastním životem.
Stanoviště
Protože pochybky řadíme k alpským rostlinám, skalky jsou tím nejlepším stanovištěm, kam je vysadit. Dobře se jim bude dařit mezi kameny, ve spárách i mělkých nádobách. Snadno dokážou zakrýt nevzhledný kus vaší zahrady a rychle ho pokrýt záplavou květů. Většina druhů vyžaduje slunné stanoviště, ideálně na jižní či západní straně zahrady, kde budou mít dostatečný zdroj slunečních paprsků po většinu dne.
Půda
Protože se jedná o skalničky, pochybky zasaďte do kamenité nebo písčité půdy. Rovnou zapomeňte na těžkou a mokrou půdu, ve které by se jim nedařilo a mohly by brzy uhynout. V případě, že si chcete pochybky vysadit do nějaké nádoby, například květináče či truhlíku, použijte speciální substrát určený pro sukulenty a kaktusy.
Péče o pochybky
Jakmile pochybky zasadíte do skalky či nějaké nádoby, vaše péče o ně je tím víceméně u konce. Nevyžadují příliš častou zálivku a nepotřebují ani žádné přihnojování. Mnohem snáze dokážou snášet sucho než přelití. Bude se jim skvěle dařit i tehdy, pokud je delší dobu necháte nezalité a třeba odjete i na pár dní pryč. Až se vrátíte, pochybky budou stále krásně kvést a rozrůstat se vám před očima.
Barevné varianty
Při nákupu se musíte rozhodnout, jaká barvu květů se do vaší zahrádky nebo na okenní parapety hodí nejlépe. Vybírat můžete z:
- bílé
- růžové
- purpurové
- žluté
- červené
Pochybky vykvétají na začátku léta a vytvářejí nádherné koberce, které nelze přehlédnout.
Škůdci a nemoci
Pochybkům hrozí napadení od dvou škůdců:
- mšic
- slimáků
Mšic se zbavíte jednoduše tím, že rostlinu postříkáte proudem vody z hadice, případně sáhnete po nějakém speciálním postřiku. Slimáky stačí sebrat a odnést pryč z vaší zahrady. Aby se ovšem slimáci na vaši zahradu vůbec nedostali, zasaďte si do záhonů trsy levandule. Jejich vůně totiž slimáky odpuzuje.
Péče o pochybky na podzim a v zimě
Než pochybky uložíte k zimnímu spánku, můžete jim dopřát trochu zálivky. V případě, že bydlíte v oblasti, kde jsou podzimní deště na denní bázi, není nutné je před zazimováním zalévat. Než přijdou první mrazíky, schovejte pochybky pod oblázky. Tím si zjednodušíte hned dvě věci. Zaprvé budete na jaře přesně vědět, kde se rostlina nachází. Zadruhé zabráníte drobnými kamínky tomu, aby kolem pochybků vyrostl nechtěný plevel. V neposlední řadě budou pochybky chráněny před mrazem a v půdě se bude udržovat potřebná vlhkost.
Propadněte kouzlu bohatých koberců a drobných lístků, kterými pochybky pokryjí vaší skalku. Nevyžadují žádné zvláštní zacházení ani extra péči a na slunném stanovišti v kamenité či písčité půdě se jim bude skvěle dařit. Pro jakou barevnou variantu se rozhodnete?
Zdroj textu: www.lovetoknow.com, encyclopaedia.alpinegardensociety.net
Zdroj foto: www.freepik.com