Pokud máte vlastní nemovitost, pravděpodobně v ní plánujete strávit i své stáří. Je dobré na to myslet předem a při případné rekonstrukci dům či byt přizpůsobit tak, aby byl i ve vašem pokročilém věku praktický a bezpečný.
Přestavba domu
Není třeba si domov připravovat na důchod hned. Neměli byste s tím však příliš otálet. Může se totiž stát, že vás zaskočí problémy s pohyblivostí a nedostatkem energie ještě předtím, než dům přizpůsobíte pro svá seniorská léta.
Je třeba dát si pozor na potenciálně zbytečné a nákladné renovace. Může jít například o instalaci nájezdových ramp pro invalidní vozík. Každý člověk stárne jinak a je možné, že vozík vůbec nebudete potřebovat.
Nabízí se však určité univerzální změny, které jsou relativně nenáročné a pomohou vám zajistit komfortní budoucnost ve svém domově. Cílem je stárnout bezpečně a pohodlně v místě, které máte rádi.
Koupelna se sprchovým koutem
S přibývajícím věkem může být obtížné dostat se do vany. Se sprchovým koutem není nutné vynakládat tolik úsilí. Pro pohodlí a komfort je dobré nainstalovat i sedátko. Je dobré myslet také na bezpečnost – přidejte protiskluzové rohože či protiskluzový nátěr na dlaždice. Pro osoby se slabším zrakem je pak vhodné přidat samolepky na skleněné dveře sprchového koutu, aby byly lépe viditelné.
Madla
Madla mohou snížit riziko pádu, nainstalujte je na strategická místa. Hodí se zejména ke vstupním dveřím, do kuchyně a do sprchy. Pro co nejlepší bezpečnost je vhodné madla nainstalovat po celé délce stěny chodby.
Správné kliky
Někdy se v interiérech či na venkovních dveřích můžeme setkat s kulatou klikou. Ve starším věku však často přichází artritida a manipulace s takovou klikou může zhoršovat bolesti. Je proto lepší zvolit klasické pákové kliky.
Ložnice a koupelna v přízemí
S přibývajícím věkem je chození po schodech nejen obtížnější, ale také riskantnější. Proto je vhodné ložnici a koupelnu umístit do přízemí. Přístup k těmto místnostem bude snazší a bezpečnější, zejména při nočním chození na toaletu.
Koberce a předložky
Některé podlahové krytiny mohou být s přibývajícím věkem příliš kluzké. Pokud máte dřevěnou, laminátovou či dlaždicovou podlahu, můžete do většiny prostor (kromě kuchyně a koupelny) dát koberce a předložky s nízkým vlasem. Ty zajistí bezpečný pohyb, a to i s chodítkem či invalidním vozíkem. Koberce a předložky s nízkým vlasem jsou navíc odolné a zachycují méně nečistot a alergenů než huňaté koberce.
Více volného prostoru
Pokud na to máte prostředky, zvažte, zda lze vybourat některé stěny, které rozdělují prostory zejména ve starších domech. Vytvoříte tak vzdušnější interiér, který bude vypadat větší, a navíc bude snáze dostupný. Odpadají komplikace při manévrování s dveřmi, vše je vždy po ruce a pohyb po domě je výrazně jednodušší.
Výsuvné zásuvky
Pro seniory je mnohdy problémem dosáhnout na horní police, snažte se proto většinu úložného prostoru navrhnout tak, aby byl dobře dostupný i při zhoršené mobilitě. Myslete však na to, že ve vyšším věku už je komplikací i ohýbat se do spodních polic a šuplíků. Nabízí se výsuvné zásuvky, které usnadňují přístup k potřebnému nádobí a kuchyňským potřebám. Do obyčejných skříněk lze pořídit výsuvné organizéry, aby byl zajištěn komfort za každé situace.
Ačkoli jsou k dispozici různé služby pro seniory, stárnutí ve vlastním domě má své výhody. Je však dobré se na to připravit, abyste mohli zůstat nezávislí a užívat si komfort a soukromí. Čím dříve si vytvoříte plán, tím lépe. Nečekejte s rekonstrukcí až do chvíle, kdy budete pociťovat výzvy stáří. Stačí několik poměrně jednoduchých úprav, díky kterým vytvoříte flexibilní prostor a usnadníte si každodenní život.
Zdroj foto: www.freepik.com