Dnes už je internet zcela nezbytným vybavením domácnosti. Asi málokdo si dovede představit byť i jeden den bez stabilního internetového připojení. Jenže někdy není problémem ani tak samotná absence internetu jako spíše pomalá rychlost internetu, která vám může pěkně otrávit nejen brouzdání po webu, ale třeba také sledování televize nebo videohovory s blízkými. Jak ale ověřit, zda doma máte dostatečně rychlý internet a jaká rychlost je optimální?
Během pandemie koronaviru se mnoho domácností muselo spoléhat na online práci nebo i výuku, a proto se nároky na rychlost a stabilitu připojení ještě znásobily. Navíc jsme v online světě mohli zůstat ve spojení s přáteli nebo si užít aspoň nějakou zábavu prostřednictvím filmů či seriálů. Není tedy divu, že měření rychlosti internetu začalo zajímat stále více lidí.
Co vlastně měřit?
Je potřeba si ujasnit, v jakých jednotkách vlastně rychlost internetu měříme a co tato čísla znamenají. Rychlost připojení sděluje, jaký objem dat můžete z vašeho zařízení stáhnout nebo odeslat za jednu sekundu. Samozřejmě platí, že vysoká dsl rychlost zajišťuje to, že v jeden moment může být na síti připojeno i více zařízení a kvalitu spojení to nijak neovlivní. Zároveň je ale třeba počítat s tím, že čím rychlejší internet, tím více si za něj zaplatíte. Pokud tedy rychlý internet nepotřebujete, nemá smysl za něj platit. Při připojení jednoho počítače nebo mobilu rozdíl skutečně nepoznáte.
Kolik potřebujete pro různé činnosti?
Na různé aktivity na síti budete potřebovat různé rychlosti připojení. Například videohovor na Teamsech vyžaduje alespoň 0,5 Mb/s. Ve full HD bude nezbytné aspoň 3 Mb/s pro stahování i odesílání dat. Sledujete-li rádi seriály na Netflixu nebo podobné platformě,
je minimální hodnota pro sledování také 0,5 Mb/s. Nicméně v ideálním případě bude každý vyžadovat HD kvalitu, kdy je nutné mít aspoň 5 Mb/s, pro 4K rozlišení dokonce 25 Mb/s. Navíc je třeba pamatovat na to, že to vždy platí jen pro jedno zařízení, takže pokud jich chcete využívat víc, musí se hodnoty sčítat.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay