Až do výšky 828 m a 189 podlaží nad rušnou arabskou metropolí se tyčí Burj Khalifa. Nejvyšší budova na světě. Jak to vypadá, kdy zavěšeni na úzkém kusu lana čistíte okna a pod vámi je více než půl kilometrová propast? Jaký máte přitom pocit? Jaké jsou největší nebezpečí velkých budov a co hrozí tmto super-mrakodrapům.
Písek = největší nebezpečí každého čističe
Spojené arabské emiráty to je hlavně velká poušť. Realitu tedy tvoří velké písečné bouře, které bičují skleněný povrch tohoto architektonického drahokamu dubajského emíra. Přítomnost písku a sucha má vliv na další činitel a jím je prach. V neposlední řadě je zde velké horko doprovázené činností jedné ze světových metropolí, která se rozkládá u spodních pater budovy Burj Khalifa.
Levné pohonné hmoty v kombinaci s luxusním životním stylem obyvatel vedou k nákupu neúsporných aut, které znečišťují ovzduší výfukovými plyny.
Všechna tato znečištění vedou k neustálé potřebě čistící čety, která bude skoro nonstop přichycena na mrakodrapu a bude pečovat o skvělý vzhled mrakodrapu.
Jak se čistí Burj Khalifa?
Jeden krok a propast, která se vyrovná Grand Canyonu. I tak by bylo možné popsat zážitek, který podstupují každodenně čističi fasády nejvyšší budovy na světě. Na lanech, které rozhodují svou pevností o jejich životě nebo smrti se slaňují a postupně čistí, utírají a leští povrch dubajského klenotu.
Čištění je usnadněno díky schodovité struktuře dubajského mrakodrapu. Vždy tedy slaňují pouze okolo 60 m budovy. Tato konstrukce umožňuje nejen pohodlnější práce čističů, ale také lepší stabilitu celé budovy.
Zde se můžete podívat, jak takový proces čištění fasády nejvyšší budovy na světě probíhá. V České republice sice takovéto budovy nemáme. Čištění fasád je však složitým úkonem i u nižších sourozenců i s několika patry. To se můžete přesvědčit na webu firmy ARS.
Video: https://www.videoman.gr/cs/38905
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/burj-khalifa-dubaj-nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%AD-budova-1300824/