Vánoční kaktus – krásná rostlina, která dělá radost nejenom přes vánoční svátky. Je snadné vyhnout se chybám při pěstování vánočních kaktusů, když víte, jak je rozpoznat. Jak tedy na to, aby vám dlouho vydržela?
Pěstování vánočního kaktusu
Rostlina vám vždy dá najevo, když se jí nedostává potřebné péče. Opadané listy a nedostatek květních hlav jsou jen několika poznávacími znameními. U pokojových rostlin se zjišťuje, jaké chyby děláte, nejčastěji metodou pokusů a omylů, a u vánočního kaktusu tomu není jinak.
Vánoční kaktusy se řadí na záludnější konec spektra rostlin, protože mají specifické požadavky, aby se jim dařilo. Pokud však znáte příznaky, že by mohl být nešťastný, a nástrahy, kterým se vyhnout, budete mít prosperující vánoční kaktus po mnoho let.
Voda, teplota, vlhkost, osvětlení a hnojivo – to vše jsou klíčové prvky, které je třeba správně nastavit, pokud chcete, aby vánoční kaktus kvetl.
Mnoho lidí si pořizuje vánoční kaktusy s úmyslem těšit se z pestrobarevných květů. Častým problémem, který se u vánočních a díkůvzdání kaktusů vyskytuje, je však to, že nekvetou. To může mít několik důvodů. Hlavním důvodem je, že rostlina není ve svém přirozeném klimatu. Vánoční kaktusy pocházejí z Brazílie, kde je teplé a tropické klima.
Vánoční kaktusy sice mohou růst v každém pokoji, ale aby kvetly, je třeba stimulovat jejich přirozené klima. Vánoční kaktusy kvetou v chladnějších měsících, odtud pochází jejich název, od nižších teplot a přidání tmavších nocí.
Přemokření
Pravděpodobně nejčastější ze všech chyb při pěstování vánočních kaktusů je přelévání. V touze vyhnout se zabití rostlin tím, že je zapomeneme zalít, je nakonec utopíme ve větším množství vody, než potřebují.
Četnost zalévání vánočního kaktusu závisí na půdě. Pokud půdu mezi zaléváním nenecháte zcela vyschnout, vystavujete ho náchylnosti ke vzniku kořenové hniloby. Pro zdraví kořenů je zásadní také dobrá drenáž nádoby.
Před zaléváním vyzkoušejte půdu prstem, abyste zkontrolovali, zda je horní centimetr pěkně suchý, a teprve poté přidejte další vodu.
Nízká vlhkost
Vzhledem k tomu, že vánoční kaktusy pocházejí z deštných pralesů, jsou na vlhkost zvyklé. V horkém a suchém prostředí nebude rostlina zdravá. Budete tak muset rostlinám zajistit přiměřenou vlhkost, aby byly spokojené.
Stačí pod rostlinu umístit plastový zásobník na vlhkost/odkapávání. Případně je můžete zkusit pěstovat v koupelně, pokud má ta vaše vhodné světelné a tepelné podmínky.
Nesprávné světelné podmínky
Klíčové je najít světelnou rovnováhu. Přímé sluneční světlo může spálit listy, ale nedostatečné světlo také znamená, že nebudete mít dostatek květů, po kterých toužíte.
Pokud se například kaktus nachází ve světlé, jižně orientované místnosti, měl by být umístěn v nejvzdálenějším místě od okna. V tmavší místnosti jej zase můžete zkusit umístit na samotný okenní parapet. Tedy za předpokladu, že na tomto místě není průvan.
Vaše rostlina vám napoví, kdy má dostatek světla, protože ve svém prostředí bude spokojeně kvést.
Je příliš chladno
Náhlé změny teploty mohou způsobit, že vaše květy zvadnou a odumřou. Pokud jste si všimli, že poupata vaší rostliny začínají opadávat, je pravděpodobné, že je to způsobeno změnami teploty. Pokud máte na výběr mezi mírně chladnějším prostředím než teplým s drastickými teplotními změnami, zvolte to mírně chladnější. Držte ji tedy dál od radiátorů nebo místností s průvanem. To je dobré pravidlo pro tropické pokojové rostliny obecně.
Příliš mnoho, nebo příliš málo hnojiva
Opět jde o to najít rovnováhu mezi dostatečným množstvím hnojiva, ale ne příliš velkým. Tyto pokojové rostliny vyžadují jen málo hnojení, i když úplné zanedbání hnojení může zabránit jejich růstu a kvetení.
Během jara a léta aplikujte každý měsíc vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo. Na podzim zmírněte a v zimě přestaňte.
Zdroj foto: www.freepik.com