V době energetické krize se stále více lidí vrací ke klasickému topení dřevem. Nejen že se jedná o velmi efektivní způsob vytápění celého domu, ale navíc dovede vykouzlit i velmi příjemnou a romantickou atmosféru. Jenže co může na první pohled vypadat velmi jednoduše, to se při přípravě palivového dřeva může ukázat jako náročná práce. Jak si udělat dostatečné zásoby? Které dřevo je ideální a jak jej zpracovat? To vše se dozvíte, pokud budete číst dál.
Čím topit?
Pokud si myslíte, že na zásoby je dobré začít myslet na podzim, mýlíte se. Ideálně byste se na topnou sezónu měli začít chystat rok dopředu. Na topení je vůbec nejlepší tvrdé dřevo. To měkké je sice levnější, ale daleko rychleji hoří a není tolik výhřevné. Pamatujte ale na to, že tvrdé dřevo musí dva až tři roky schnout, než jím začnete topit. Je tedy nutné začít skutečně s velkým předstihem.
Mezi nejoblíbenější dřevo na topení bezpochyby patří bukové dřevo. Stejně dobře hoří i dřevo z břízy, které při hoření i příjemně voní a třpytí se jemnou namodralou barvou. Dá se topit také smrkovým dřevem, které velmi snadno začne hořet, ale dlouho nevydrží. Nehodí se do otevřených krbů, protože značně jiskří.
Jak dřevo zpracovat?
Správné nachystání a uskladnění dřeva je základem úspěchu. Zpracovávat byste měli ještě čerstvé dřevo, protože po vyschnutí jde řezání a štípání těžko. Naštípané dřevo se lépe ukládá a také rychleji a lépe schne. Velké kusy kmenů vám pomůže zpracovat cirkulárka nebo řetězová pila. Samozřejmě je možné nechat si tuto práci udělat od dodavatele dřeva, ale on si za ni nechá pořádně zaplatit, takže je potřeba zvážit, co se vám vyplatí víc.
Pečlivě naštípat
Aby se vám polínka snadno vešla do kamen je potřeba je pečivě naštípat. To je náročná a zdlouhavá práce, kterou vám může snadno ulehčit štípačka na dřevo. Snadno s nimi zvládne nachystat dřevo na celou zimu. Štípačky navíc mívají také praktická kolečka, takže je snadno dopravíte tam, kde je budete potřebovat a zase zpět.
Kam dřevo uložit?
Naštípané dřevo byste měli vždy pečlivě uložit pod přístřešek, kde bude chráněno před zmoknutím. Speciálním měřičem můžete ověřovat stav schnutí a budete přesně vědět, kdy je dřevo připraveno k topení.
Zdroj obrázku: Pixabay