Vánoční kaktus, nádherně barevná kvetoucí rostlina, je znám pod více názvy; Schlumbergera truncata, Epiphyllum aneby taktéž jako Zygocactus. Rostlinka, která dokáže krásně vyladit prostředí hlavně v období, kdy právě nekvete. Mnozí pěstitelé si hlavně přejí, aby kvetla právě během vánočního období. Tuto dobu totiž dokáže při správné péči kvést, od toho se odvozuje její název. Pochází z teritorií deštných pralesů nacházející se ve Střední a Jižní Americe. Zde roste v korunách stromů, tedy na vyšších místech.
Co se péče o ní týče, je prakticky nenáročná, zvládnou ji i začátečníci s pěstováním.
Jak vypadá vánoční kaktus
Stonky vánočního kaktusu jsou ploché, zelené a lesknou se. Pravé listy nemá, i když si mnozí myslí, že její stonky jsou právě listy. Během svého mládí stonky vzrůstají, ale postupně klesají – a v konečné fázi visí. Stonky dospělé rostliny mohou dosahovat až 1200 cm. Její výška bývá v průměru do 25 cm, v průměru i něco přes půl metru.
Květy bývají umístěny na špičce stonků a tvarově připomínají trubky. Jejich barva bývá nejčastěji růžová, červená, bílá, nicméně může být i v odstínech fialové či oranžové.
Rostlina kvete během zimního období, nicméně při náležité a správné péči je schopná kvést i více nežli jednou za rok.
Pěstování vánočního kaktusu
Vánoční kaktus jakožto sukulent potřebuje směs vhodnou právě pro ně. Nejlepší jsou rašeliny a listovky. Co se květináče týká, měl by mít takový, který má otvor, aby nedošlo k přílišnému zavodnění dané směsi. Voda musí mít vhodný prostor pro odtékání.
- Tato rostlinka má ráda místa, která nejsou přímému slunečnímu záření, přesto ale místo musí být jasná. Byla-li by vystavena přímému světlu, její listy by začaly blednout, a to je špatné znamení.
- Nejvíce se kaktusu daří v prostorách do 20 °C, ideální je rozmezí kolem 15 °C. Takto vám bude kvést. V teplotách nad 20 °C se mu bude sice dařit a růst, přesto ale květy nelze očekávat.
- Místo by zároveň mělo být vlhké, koupelna je proto skvělou volbou. Další může být kuchyně nebo prostory chodeb a verand. Avšak ty by neměly být vytápěny.
- Nemáte-li žádnou uvedenou možnost dostupnou, můžete jej umístit do prostor mezi okny, avšak do takových prostor, kam přímo nedopadají sluneční paprsky.
- Vždy je ale nutné mít na paměti, že teploty pod 10 °C jsou pro kaktus již kritické. Mráz nesnáší a pouze by ho celý poškodil.
Zalévání vánočního kaktusu
Co je pro vánoční kaktus zcela klíčové, tak je jeho zalévání. Kytka nesmí být nikdy naprosto vyschlá. Současně ale nesmí být zapuštěna v přelité zemině. Kaktus mívá kořeny čouhající ven, proto dokáže pobrat i vlhkost z vnějšího prostředí.
Zvláště v období, kdy kvete, je nutné dbát na dostatečné zavlhčení a dopřávat jí více vody než poté, co květy opadají. V době po odkvetení se má zálivka zmírnit. Skvělým pomocníkem během sezóny bude dopřávání vlhkosti za použití rozprašovače.
Stálá péče
Odkvětem péče o květinu nekončí. Po odkvětu snese teploty mírně nad 20 °C a dokonce i ocení venkovní prostory.
- Během nekvetoucí sezóny se může přihnojit, postačí jen lehce. Hnojí se jen dospělé rostliny. Nejvhodnějším obdobím pro hnojení je vegetace, zhruba od března do října. Takto ji krásně připravíte na vytvoření pupenů a rozkvětu na Vánoce.
- Co je dále důležité, tak je jeho přesazování. To by se mělo odehrát přibližně jednou v období dvou až čtyř let. Kdy se tak má stát vám napoví fakt, že se již nevejde do svého původního květináče. Ideální je jarní období.
Prořezávání kaktusu není nutností, přesto pokud se do toho pustíte, rozhodně se tím podpoří jeho růst a zároveň i hustota.