Rozhodli jste se na své zahradě pěstovat třešeň? Aby se jí dobře dařilo a bohatě plodila, přinášíme vám návod a triky pro její pěstování.
Vhodné stanoviště je klíčem k úspěchu
Do pěstování třešní ve své zahradě se rozhodně nepouštějte bezhlavě, ale pečlivě vyberte to správné místo, kde bude tomuto ovocnému stromu nejlépe dařit. Jaké je to nejlepší stanoviště pro třešeň? Slunné, teplé a nejlépe v závětří. Díky tomu si budete moci pochutnávat na lahodných, ale hlavně sladkých třešních. Výjimkou jsou ovšem třešně odrůdy Morello. Ty mají nakyslou chuť a můžete je pěstovat také v polostínu.
Zvolte vhodnou půdu
Ruku v ruce s vhodným stanovištěm jde samozřejmě i půda, do které třešeň zasadíte. Která je nejvhodnější? V prvé řadě zejména dobře propustná. Protože typů třešní existuje nespočet, má každá odrůda trochu jiné nároky na půdu. Raným odrůdám se daří lépe v suché půdě, ty pozdější mají rády vlhkou zeminu.
Pozor na mráz
Velkým strašákem třešní, ale i dalších ovocných stromů, je mráz. Jakmile přijdou mrazíky, když je strom v plném květu, může dojít k jejich zmrznutí, což předznamená to, že třešeň nebude plodit. Proto strom před mrazem chraňte a pečlivě sledujte předpověď počasí.
Kdy sklízet třešně?
Mnoho začátečníků se dopouští při sklizni třešní jedné zásadní chyby. Se sklizní totiž vyčkávají, dokud nejsou plody šťavnaté a kompletně zralé. V případě, že není strom chráněn před ptáky a dalšími živočichy, to nebudou majitelé, kdo si na sladkých třešních pochutná, nýbrž zvířata, která využijí jedinečné příležitosti. Snadné poučení tedy zní: se sklizní třešní neotálejte a plody sbírejte raději dříve, než později. Čím déle budete otálet a čekat, až budou plody dokonale zralé, tím větší je pravděpodobnost, že vám je očešou zvířata.
Prořezávání třešní
Při pěstování třešní myslete také na jejich prořezávání. To nejlépe provádějte v době vegetace. Jakmile je na jaře strom v plném rozkvětu, popadněte nůžky a vytvarujte si koruny stromu podle svého. V létě se můžete rovněž zbavovat nepotřebných a nemocných větví.
Nemoci a škůdci třešní
Jaké nemoci a jací škůdci mohou poškodit vaší s láskou pěstovanou třešeň? Toto jsou ty nejčastější:
- Jakmile se na listech třešně objeví vínově červené nebo žlutozelené skvrny, pravděpodobně se jedná o nemoc zvanou skvrnitost. Napadené listy záhy opadnou a někdy se může tato houbová choroba rozšířit také na plody. Jakmile si skvrn na listech všimnete, strom je okamžitě nutné prořezat.
- Třešně často napadá také hniloba, jež se projevuje šedými porosty na plodech. Okamžitým řešením je rovněž prořezání, prevencí speciální postřiky proti chorobám.
Zajímavosti o třešních
Kromě nádherných květů a lahodných plodů se s třešněmi pojí také řada zajímavosti. Vybrali jsme pro vás ty, o kterých jste pravděpodobně nikdy předtím neslyšeli.
- Věděli jste, že jeden strom dokáže vyprodukovat až 7 000 třešní za rok?
- Třešeň vám bude na zahradě dělat společnost 16 až 20 let. Když ale budete pěstovat černé třešně a budete mít štěstí, třeba porostou i 250 let.
- V Americe, konkrétně ve Washingtonu D. C., můžete být zatčeni za utržení květu třešně.
- V roce 2000 věnovalo Japonsko 400 stromů třešní Amsterdamu na oslavu vzájemné spolupráce Japonska a Nizozemska. Každý z těchto stromů má své jméno.
- Ochutnali jste již někdy květy třešní? Využijte je v kuchyni při servírování dezertů a koktejlů a bez obav je snězte. Květy třešní jsou totiž jedlé.
Máte-li na zahradě vhodné stanoviště pro pěstování třešně, určitě se do toho pusťte. Z jednoho stromu můžete sklidit tisíce třešní a použít je při pečení, výrobě limonád nebo je jíst rovnou ze stromu.
Zdroj textu: www.haxnicks.co.uk, www.almanac.com
Zdroj foto: www.freepik.com