Při praní polštářů záleží zejména na tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Jakým způsobem prát péřové, syntetické a anatomicky tvarované polštáře?
Péřové polštáře
Protože v posteli se drží mnoho roztočů, je nezbytné pravidelně obměňovat nejen povlečení a potahy, ale také prát přikrývky a polštáře. Nedáte dopustit na klasické péřové polštáře? Ačkoliv vypadají křehce, nebojte se je vložit do pračky. Péřové polštáře můžete bez obav vyprat na 30 až 40 stupňů s jemným pracím prostředkem. Jediné, co si musíte pohlídat, jsou otáčky. Zde se držte rčení, že méně je někdy více. Po vyprání polštáře nejrychleji vysušíte v sušičce, kam je můžete vložit společně s tenisovými míčky. Nemáte k dispozici sušičku? Polštáře jednoduše položte na sušák a nechte uschnout v dobře větrané místnosti. Vždy, když projdete kolem sušáku, polštáře obraťte a trochu protřepte.
Syntetické polštáře
Péče o syntetické polštáře je podobná, ale při praní v pračce můžete bez obav zvolit vyšší stupeň. Pokud není na štítku uvedeno jinak, perte polštáře ze syntetických vláken na 40 až 60 stupňů a nebojte se zvolit vyšší otáčky také při odstřeďování. Sušit se dají polštáře ze syntetiky opět v sušičce společně s tenisovými míčky, ale také volně na vzduchu.
Anatomicky tvarované polštáře a polštáře z paměťové pěny
Usínáte každou noc na anatomicky tvarovaném polštáři, takže se ráno neprobouzíte s bolestmi krční páteře? Ačkoliv vám anatomicky tvarované polštáře poskytnou během spánku naprosté pohodlí, péče o ně je náročnější, neboť se nedají prát v pračce. Prát se dokonce mohou pouze jejich potahy, a ve většině případů pouze v ruce. Abyste potahy nepoškodili, použijte k jejich praní jemný prací prostředek.
Jak často prát polštáře?
Kolikrát do roka vhodíte své polštáře do pračky a dopřejete jim pořádnou očistu? Odborníci se shodují na tom, že nejlepší je prát je alespoň dvakrát ročně. Výjimkou jsou lidé, kteří trpí alergií na prach a roztoče. Ty by měli prát polštáře ještě častěji, třeba i víckrát než čtyřikrát ročně. Zároveň polštáře vyperte po každé nemoci, aby se bacily nedržely nadále v posteli. Polštáře nikdy neperte v aviváži, neboť by mohla poškodit jejich vlastnosti. Aviváž může snížit savost polštářů, slepit jejich vlákna a také snížit jejich nadýchanost. Některé jedince dokonce může i dráždit a způsobit dýchací potíže a podráždění pokožky. Místo aviváže můžete do pračky k polštářům přidat ocet, který je zbaví nepříjemných pachů.
Na co si dát při praní polštářů pozor?
Co se samotného procesu praní týče, do pračky přidejte méně pracího prostředku, protože tím zamezíte tomu, že by případné zbytky prášku či gelu zůstaly v polštářích. Z pohledu sušení je nejúčinnější metodou používání sušičky. Pokud ji nemáte, polštáře sušte na sušáku a vždy pečlivě zkontrolujte, že jsou zcela suché. Případná vlhkost v polštářích by totiž mohla způsobit plíseň. Přestože sluneční paprsky by schnutí polštářů urychlily, raději se jim vyhýbejte a polštáře před nimi chraňte. Sluníčko může poškodit vlákna v polštářích a vést k nerovnoměrnému uschnutí a následnému slepení výplně a podobně.
Pečujte o své polštáře a nebojte se je prát pravidelně v pračce. Prodloužíte tím jejich životnost a navíc se zbavíte roztočů, prachových částic a dalších nečistot. Samozřejmě v případě, že vlastníte polštáře, které se prát nesmějí, používejte k jejich údržbě hadříky, vysavač a další pomůcky, s jejichž pomocí se zbavíte prachu a dalších nečistot. Při praní se kromě doporučení od expertů řiďte také informacemi na štítcích.
Zdroj textu: www.marthastewart.com, www.goodhousekeeping.com
Zdroj foto: www.freepik.com