Trativod je podzemní stavbou, která slouží především ke svodům dešťové vody, ale stejně tak se může používat i ke svodům jiných vod, jako třeba znečištěné povrchové. Přinášíme vám postup, jak udělat trativod i na svém pozemku.
Cesta na úřad
První krok spojený s radou, jak vybudovat trativod, je spojený s nutností navštívit příslušný úřad. Vybudování trativodu totiž musí být spojeno se získáním povolení. Vždy hraje roli především jeho umístěné, jeho délka, stejně jako účel, nebo i to, aby pochopitelně nijak neobtěžoval sousedy, kteří mají zahradu nebo obydlí v těsné blízkosti.
Vykopání díry
Pokud jsou hotové všechny potřebné administrativní formality, můžeme začít prvním krokem, jak udělat trativod. Ten by měl vždy začínat vykopáním jámy v zemi. Ta by měla být zhruba 1 metr hluboká, jelikož toto konkrétně je hloubka, ve které teplota již neklesne pod nulu a tak zde voda nezamrzne. Velikost by měla být odpovídající množství vody, která bude trativodem odváděna. Ve většině případů stačí, pokud je základní jáma zhruba pětinou plochu, ze které se bude voda pomocí trativodu odvádět.
Vysypání vhodným materiálem
Jakmile je jáma vykopána, je třeba ji vysypat vhodným materiálem. Ten se označuje jako vsakovač, což už samo o sobě vypovídá o tom, že cílem daného materiálu je to, aby dobře sáknul vodu. Jako osvědčená volba se v takovém případě používá především štěrk, stejně jako se může používat i kačírek, nebo stavební suť, která by ale neměla obsahovat prach a měla by být pokud možno jemná., tím je základ trativodu hotový.
Osazení odpadové trubky
Trativod jako takový je pochopitelně systémem, který odvádí vodu. Osvědčenou možností, která je levná a celkem spolehlivá je využití odpadové trubky z PVC. Tento materiál je pevný a odolný a pro použití v zemi je osvědčenou volbou. Samotná trubka musí být osazena do dané jámy, a to do prostoru samotného vsakovače. Tedy do oblasti, kde je umístěný štěrk. Dále je třeba absolvovat poměrně náročnou práci, jelikož trubka musí být zcela pochopitelně zakopána do země. Také je třeba hlídat to, aby měla daná trubka odpovídající spád a voda tak byla odváděna z jámy zcela bez problémů. Jakmile je odpadová trubka osazena, je trativod vytvořen a trubku je možné finálně zakopat.
Několik rad na závěr
Dodejme ještě několik vhodných tipů, které u rad, jak udělat trativod, rozhodně nesmí chybět. Jde třeba o radu, kdy je vhodné danou jámu celou vyložit geotextílií. U svodové trubky je třeba dodržet správnou nezámrznou hloubku a pro jistotu dále obalit netkanou textilií, popřípadě i izolací, čímž se eliminuje to, že by trativod během silnějších mrazů zamrzl. Poslední radou na závěr je možnost ušetřit si práci s kopáním jámy, jelikož na současném trhu lze pořídit moderní plastové vsakovače.
Marek
Udělal jsem si trativod a na úřadech jsem se neptal. Ale není kdovíjak velký, jen na vodu z přístřešku na auto