Koberec je skvělá volba, jak udržet své nohy v teple a zútulnit svou domácnost. Ale je také velmi savý a nasákne vše od pachu domácích zvířat až po kouř. Je také něco jako suchý zip, který chytá všechny chlupy a prachy. Je důležité koberec pravidelně čistit, jinak se vaše plyšová, pohodlná podlaha promění v nepříjemně vyhlížející (a zapáchající) podložku. Jak vyčistit koberec?
Vysajte
Vysavač vysává všechny ty malé částečky, které se skrývají mezi chlupy koberce, a zabraňuje tak rozmělnění nečistot v koberci nebo opotřebení jeho vláken.
- Odstraňte z cesty kabely a různý nepořádek jako jsou boty, psí pelíšek, polštáře na podlaze a další.
- Nezapomeňte na nejrůznější nástavce vysavače, abyste se skutečně dostali do okrajů koberce a pod nábytek, který byl příliš velký na to, abyste ho mohli přemístit.
- Vysávejte oběma směry, abyste se ujistili, že jste opravdu pokryli celou plochu.
Čištění skvrn
V závislosti na typu skvrny můžete použít čistý vlhký hadr, kterým skvrnu na koberci rozpustíte – nikdy skvrnu ale nedrhněte, obvykle to jen zhoršíte.
- Můžete si pomoci jednou z následujících látek: soda, ocet, peroxid vodíku nebo mýdlo na nádobí a voda obvykle odstraní většinu skvrn a fleků.
- Čištění skvrn vždy dokončete čistou vodou, abyste odstranili zbytky čisticích prostředků, zejména mýdla.
U odolnějších skvrn můžete vyzkoušet roztok soli:
- Na skvrnu nalijte trochu sody, aby se nasytila.
- Na skvrnu nasycenou sodou vysypte trochu soli. Sůl slouží jako nárazník, který zabraňuje usazování skvrny.
- Roztok slané sody nechte asi 20 minut působit a zasychat.
- Vysajte zaschlou sůl.
Vydrhněte a vydezinfikujte
- Zkombinujte roztok – 1 díl bílého octa + 3 díly vody.
- Vydrhněte koberec pomocí kartáče s měkkými štětinami a octového roztoku, abyste vydezinfikovali problematická místa, která mohou být zapáchající nebo nevzhledná.
- Kyselé vlastnosti octa pomohou koberec deodorizovat, i když je váš obývací pokoj momentálně cítit jako pytlík chipsů.
- Ocet setřete čistým a suchým ručníkem.
- Pokud máte na koberci opravdu divně zapáchající místa, posypte je jedlou sodou a nechte ji působit asi 20 minut, než je vysajete.
Čištění párou
Pomocí horké vody a malého množství připraveného čisticího prostředku dle vašeho výběru začněte koberec čistit párou a pomalu pohybujte parním čističem sem a tam.
Parní čističe vytlačují vodu, když je tlačíte dopředu, a nasávají ji zpět, když je táhnete dozadu. Je důležité pohybovat parním čističem pomalu, aby účinně odstranil z koberce co nejvíce vlhkosti a zabránil tak vzniku plísní nebo hniloby.
Nakonec znovu vysajte.
Jak často čistit koberec?
Koberec vysávat ideálně alespoň jednou týdně, ne-li častěji. Pokud máte domácí mazlíčky, měli byste vysávat téměř denně. Hloubkové čištění (neboli parní lázeň) byste měli koberci dopřát alespoň dvakrát ročně. A pokud jde o ošetření skvrn nebo jejich vyčištění, mělo by to být samozřejmé ihned, protože později budou více viditelné a odolnější prosti odstranění. Nejlepší je věnovat se skvrnám co nejdříve, dokud jsou ještě čerstvé nebo mokré.
Jak odstranit nepříjemné pachy z koberce a deodorizovat jej?
Nikdo nechce mít doma zapáchající koberec. Zde je několik tipů, jak se vypořádat s konkrétními zápachy a neutralizovat nevábné vůně.
Kouř
Nasypte jedlou sodu do cedníku a posypte jí postižená místa. Jedlá soda je přírodní absorbent, takže tyto pachy pohltí, a navíc pronikne až ke dnu koberce. Projděte se po něm (ne bosýma nohama), aby se všude vytvořila rovnoměrná vrstva, a nechte ji 30 minut působit. Vysajte ho a začněte znovu.
Plíseň
Odsajte vlhkost z koberce pomocí odvlhčovače nebo několika ventilátorů směřujících dolů. Jakmile je plocha suchá, smíchejte 2 šálky teplé vody s 1 šálkem bílého octa a koberec postříkejte. Silná kyselost octa rozptýlí sloučeniny způsobující zápach a vyhubí je. Snažte se koberec při ošetřování příliš nenamočit, jinak problém s plísněmi budete jen udržovat. Nebojte se, až koberec uschne, octová vůně zmizí.
Bakterie + plísně
V případě úporných zápachů, jako jsou bakterie a plísně, doporučujeme potřísnit koberec vodkou. Alkohol rozbije sloučeniny způsobující zápach. Nalijte trochu vodky do lahve s rozprašovačem a postříkejte všechna plesnivá místa. Nechte alkohol působit 15 minut a poté místo vyčistěte čistým hadrem. Pokud plíseň přetrvává, nasypte na místo trochu jedlé sody, nechte 30 minut působit a poté zbytky vysajte.
Zdroj foto: www.freepik.com