Osvětlení hraje v domácnosti výraznou roli. Už dávno nestačí místnost osvítit jedním lustrem, jak se to dělalo dřív. Se změnami, které se v poslední době udály především v bytovém designu a architektuře, došlo také ke změnám v uspořádání a instalaci osvětlení. Vývojem tak muselo projít i osvětlení obývacího pokoje, protože se během poslední doby propojuje s kuchyní, a to má velký vliv na osvětlení těchto místností, které se vzájemně mohou prolínat.
Světlo do obýváku
Světla do obýváku se nejčastěji dělí na 2 hlavní kategorie (podobně jako v jiných místnostech v domě nebo bytě), a to na hlavní (centrální) osvětlení a vedlejší (sekundární) osvětlení. Jedná se o 2 různé obvody světel, které mají 2 různé účely. Zatímco centrální osvětlení má účinně osvětlit celou místnost obývacího pokoje, sekundární osvětlení by mělo být spíše jemnější a slouží pro navození odpočinku během chvil, které budete v obývacím pokoji trávit.
Centrální osvětlení
Jako centrální světlo do pokoje, v našem případě do obýváku, se nejčastěji využívají designová svítidla, která jsou oblíbenou součástí vnitřního osvětlení. Kam jinam je umístit než do reprezentativního prostoru každé domácnosti, kde se setkáváte s hosty? Mezi designová světla do obýváku se řadí například designové LED panely, závěsné lustry a podobně. Centrální osvětlení by mělo dokonale osvětlit celý prostor jasným světlem. Nemusí jít zrovna o chromatičnost v denní bílé okolo 5000 Kelvinů. Doporučujeme jemnější žlutou bílou okolo 3500 Kelvinů – i takové světlo může intenzivně rozsvítit místnost a zároveň vytvořit příjemné spíše žluté světlo.
Sekundární osvětlení
Sekundární světlo do obýváku nebo jakékoli jiné sekundární světlo do pokoje by mělo být méně intenzivní. Rozhodně není nutné, aby osvětlilo celý prostor, právě naopak. Jeho cílem je nasvítit prostory tak, aby navodilo relaxační a důvěrnou, klidně lehce intimní atmosféru. To potvrzuje i Mgr. art. Kristína Poržoltová z KIVVI architects “Světla lehce vytvoří útulnost jemným, teplým podsvícením. Při žlutém světle je i studený interiér najednou teplý a útulný”. Doporučujeme využít dekorativní světlo v teplé bílé, klidně okolo 2300 až 2700 Kelvinů – to je podobné slunci při východu nebo západu. Taková chromatičnost světla navozuje pocit klidu, harmonie a celkově přispívá k psychické pohodě.
Mezi sekundární světla do obýváku patří především nástěnná svítidla, stojací lampy, LED pásky a různé další velmi podobné zdroje světla. Ideální je, pokud u nich můžete nastavit intenzitu osvětlení.
Dekorativní osvětlení do obýváku
Mezi různá světla do pokoje, která mají být především dekorační, doporučují bytový designéři především samostatné objekty, které například mohou svítit. Jsou to dekorace, které se často používají na Vánoce, ale mají neutrální nádech – například závěsné světelné žárovky, osvětlený kompas v poličce, osvětlený obraz a další. Nepodceňujte takové světýlka do pokoje, protože mohou zcela změnit atmosféru v místnosti.
Zdroj náhledových obrázků: Canva