Mýdlo není nutné jenom kupovat v drogeriích, kde není jistota, že jsou v něm jenom nezávadné věci. Dnes není žádným problémem zvládnout jeho výrobu i doma. Jak si vyrobit mýdlo jednoduše a rychle? Podívejte se na to společně s námi.
Co bude potřeba?
Správné suroviny jsou naprostým základem. Dnes už není žádným problémem nakoupit si takzvanou mýdlovou hmotu. Druhou možností je použít zbytky starších mýdel. Pokud jsou kvalitní, jednoduše je stačí nastrouhat na struhadle a základ máte připravený. Dále už stačí jenom několik doplňků, pomocí kterých vyrobíte domácí mýdlo přesně podle svých představ. Jedná se o tyto konkrétní věci:
- barva určená právě na mýdla,
- vonná esence nebo vonný olej,
- ozdoby do mýdla – ovoce, lístky růží.
Rozehřátí mýdlové hmoty
Naprostý základ, u kterého doporučujeme být velmi opatrní. Pokud jde o rozehřívání, nikdy by k němu nemělo docházet přímo na vařiči. Vždy je třeba využít vodní lázeň. Vezměte tedy větší hrnec, do kterého nalijte vodu, do něho vložte menší a teprve v něm je třeba mýdlovou hmotu pomalu rozehřívat. Nespěchejte, aby nedošlo ke spálení. Cílem je mýdlovou hmotu připravit tak, aby byla kompletně rozpuštěna. Pokud budete postupovat pomalu a pozvolna, bude to trvat zhruba 5 – 15 minut, v závislosti na množství.
Příprava výsledné podoby mýdla
Jakmile je hmota správně rozpuštěná, ne možné začít připravovat finální podobu mýdla. Nyní přichází ta pravá chvíle, kdy se do něho přidává také ona barva, kterou máme připravenou. Tu je nutné použít podle návodu, a to tak, že je nalita do rozpuštěné hmoty a zamíchána. Stejný postup se aplikuje ve chvíli, kdy má být přidána také parfemace. I v tuto chvíli je třeba dané oleje nebo vůně přidat do mýdla a zamíchat. Pozor na přílišné množství – k tomu, aby mýdlo vonělo, opravdu stačí jenom trochu.
Do formy a nechat ztuhnout
Nyní je čas nalít připravenou mýdlovou hmotu do formy. Ideální je mít formy silikonové, které odolají teplo a mýdlo z nich jde následně i dobře vyjmout. Formy je třeba naplnit rozpuštěným mýdlem až po okraj. Poté je necháme při pokojové teplotě tuhnout. Když už jejich konzistence není tak tekutá, přichází chvíle na výsledné zdobení mýdla, kdy je možné na něho umístit různé dekorace, nebo do něho obtisknout motivy. Pozor stále na jeho vysokou teplotu.
Nyní už stačí jenom poslední fáze, která je spojena s tím, že se mýdlo nechá dokonale vychladit. Pokud chcete tento proces urychlit, je možné mýdlo vložit do lednice, nebo na chladné místo. Ideálně alespoň na 24 hodin. Potom už stačí zkontrolovat, zda je mýdlová hmota dostatečně tuhá a pokud k tomu opravdu dojde, je možné mýdlo z formy opatrně vyjmout. Nyní ho jenom lehce začistěte, aby vypadalo dobře, a je připraveno k použití, nebo k tomu, abyste ho někomu z vašich blízkých mohli darovat.