Organizace dětského pokoje není žádná věda, když víte, jak na to. Pojďme si společně představit funkční zóny a vysvětlit si, jak je využít v praxi. Díky nim vytvoříte dětem dokonalé prostředí.
Co jsou funkční zóny?
Funkční zóny jsou části, do kterých by měl být každý dětský pokoj rozdělen. Již na první pohled je totiž díky nim patrné, kde se má dítě věnovat jakým činnostem. Kolik takových zón existuje a k čemu slouží? Celkem jsou tři, a to konkrétně:
- odpočinková
- studijní
- hrací
Podle jejich názvu je snadné odvodit, k čemu slouží. Pojďme se blíže zaměřit na to, jak mají být tyto zóny uspořádané a co v nich nesmí chybět.
Odpočinková zóna
Každé dítě potřebuje místo, kde si bude moct odpočinout a vychutnat si ničím nerušený spánek. Aby bylo dětské útočiště skutečně zcela funkční, je nutné zajistit, aby v něm mělo dítě pocit bezpečí. Hlavní roli v odpočinkové zóně má postel. Aby již od pohledu bylo jasné, že klidová zóna slouží k odpočinku, je vhodné ji doplnit tlumenými barvami a nepřehánět to s množstvím předmětů, které se v ní vyskytují.
Kromě kvalitní dětské postele patří do relaxační zóny také noční stolek, lampička a plyšák, který bude dítěti dělat společnost během spánku.
Studijní zóna
Jakmile se z předškoláka stane dítě školou povinné, nevyhnete se zařizování studijní zóny. Stejně jako odpočinková, i studijní zóna má svá jasně daná pravidla a nesmí v ní chybět:
- stůl
- židle
- skříňky a poličky na knihy a učebnice
- lampička
Aby se mohlo dítě na učení soustředit, nepatří do studijní zóny nic, co nesouvisí se školou a mohlo by zbytečně odvádět pozornost od práce.
Hrací zóna
Tou nejoblíbenější zónou každého dítěte je ta hrací. V této části pokoje se může dítě věnovat sestavování stavebnice, hraní s autíčky a dalším oblíbeným aktivitám. Aby byla hrací zóna pro děťátko pohodlná, pořiďte mu do ni koberec. Ten utlumí případné pády hraček na zem a dítěti poskytne pohodlí a teplo. Aby se v hrací zóně mohlo dítě věnovat jakékoliv aktivitě, je nutné, aby k tomu mělo dostatek prostoru a také je důležité nastavit jasná pravidla – po každé hře si musí uklidit hračky nebo vám alespoň s jejich úklidem pomoci. Právě na udržování úklidu v hrací zóně by měl být kladen velký důraz.
Nejčastější chyby při zařizování dětského pokoje a jak se jim vyhnout
Vyvarujte se nejčastějších chyb, ke kterým při zařizování dětského pokoje dochází. Na co si dát pozor a co nepodcenit?
- Postel ani stůl neumisťujte do těsné blízkosti oken. Snažte se vždy mezi oknem a stolem, případně oknem a postelí vytvoři nějakou překážku. Tím zabráníte tomu, že zvídavé dítě poleze k oknu či z něj v tom nejhorším případě vypadne.
- Nespoléhejte se na jeden zdroj světla. Kromě centrálního stropního osvětlení je vhodné do dětského pokoje pořídit minimálně dvě další lampičky. Jedna patří k posteli, druhá k pracovnímu stolu.
- Nechcete přestavovat dětský pokoj každých pár let? Kupte hned na začátku nábytek, který poroste společně s dítětem. Nastavitelné stoly a židle jsou investicí, které rozhodně nebudete litovat.
- Aby se hračky neválely po celém pokoji, kupte si uzavíratelné boxy, do kterých se vejdou všechny hračky a naučte dítě, aby si po každé hře své plyšáky a další hračky uklízelo.
- Jednotlivé zóny od sebe nemusíte oddělovat nábytkem, ale jinou volbou barev a materiálů. Zejména v malých prostorech je praktické nábytek umístit podél zdí a vytvořit tak v pokoji co nejvíce prostoru pro hru i další činnosti.
- Při zařizování dětského pokoje se držte neutrální barevné palety. Vyhnete se tak neustálému obměňování stylu a jediné, co budete měnit, budou doplňky a dekorace.
Zařiďte dětský pokoj efektivně a v souladu s potřebami vašeho potomka. Uvidíte, že rozdělení místnosti na zóny je praktické a udržitelné.
Zdroj textu: www.kutikai.pl
Zdroj foto: