Rodiče s láskou obětují pro své děti čas, pohodlí a samozřejmě i peníze. Existuje však způsob, jak dopřát dětem to nejlepší, a zároveň ušetřit? Máme pro vás několik tipů, jak na to při zařizování dětského pokoje.
1. Investujte do nadčasové postele a přeskočte menší velikosti
Děti rychle rostou a za pár let se z čtyřkilového miminka stane školák s jasným názorem na to, co by chtěl mít ve svém pokoji. Proto je vhodné investovat do nábytku, který je nadčasový, dostatečně velký a ne moc drahý – aby vás příliš netrápilo, když ho děti zničí. Neboť něco pokreslí, něco okopou, něco s radostí rozkoušou…
Poznáváte v tomto popisu i své potomky? Vítejte v klubu. Méně však devastují to, co se jim opravdu líbí. Proto můžete zvolit například dětskou postel s domečkem. Dřevěné trámy jsou zároveň skvělým základem pro stavění bunkru – co děti opravdu milují. Stačí přehodit deku nebo záclonu a hra může začít.
Doporučená je nízká dětská postel zejména u menších dětí, aby případné pády nebyly bolestivé. Předškolkáři jsou totiž zvyklí bloudit v noci po velké manželské postele a přechod do své vlastní postele pro ně může být nároční.
2. Rostoucí nábytek
Kromě postele je v dětském pokoji často i koutek se stolkem a židlí. Zaměřte se na nábytek, který roste společně s dítětem, aby nebylo nutné měnit jej vždy, když podroste. Využijte také různé podsedáky nebo možnost naklonit desku stolu. Protože takový nábytek má často mnoho spojů, měl by působit pevně a stabilně. Pokud se už při nákupu trochu naklání na stranu, nebo máte pocit, že židle na kolečkách má příliš malou opěrku, zajděte raději do dalšího obchodu.
3. Minimální počet kusů
Kromě postele a prostoru pro hraní či učení děti potřebují už jen skříň. Řady si hrají na zemi, proto investujte spíše do kvalitního koberce než do rozsáhlého úložného prostoru.
Na hračky nemusíte kupovat skříňky a police, postačí i krabice – kartonové nebo plastové – do kterých je můžete tematicky roztřídit. Do červené například poputují všechny panenky a do modré zase malířské potřeby. Takto limitujete i prostor, které mohou hračky zabírat. Pokud je krabice plná, něco musí pryč. Děti se naučí darovat své hračky jiným, nebo vytřídit úplně zničené kousky.
Vybírejte si krabice, které lze uzavírat, zajistí vám bezproblémové stahování. V nové domácnosti je jednoduše uložíte do pokoje a nebudete muset hračky pracně vybalovat a organizovat.
4. Dekorace vyrobte sami nebo si je půjčte
Při návštěvě obchodu s nábytkem se velmi jednoduše necháme zlákat ke koupi obrázků, barevných polštářů, květináčů, záclon, plastových a keramických labutí, obláčků… A dětské pokoje zahrneme dekoracemi, které nejsou funkční, musíme z nich utírat prach a je nám líto , pokud je děti zničí.
Namísto drahých obrazů a rámů do dětského pokoje kupte plakáty – v současnosti jsou mnohé velmi vkusné a zároveň edukativní, učí je například abecedu. Namísto designérských květináčů vyrobte nějaký květináč společně, například nalepováním kamínků na levný plastový květináč nebo pomocí odlévání sádry.
Dekorace, které jsou křehké, nahraďte věcmi, které vyrobily samotné děti. Nebo ty vaše nechodí domů ze školky s kaštanovými panáčky a květinami z kartonu na vajíčka?
No a máte-li doma malého čtenáře, namísto nákupu knih ho zaregistrujte v knihovně. Nemusíte kvůli knihám kupovat speciální poličku a zároveň může číst do sytosti a poznávat podobné čtenáře v jeho věku.
Zdroj náhledového obrázku: Whitepress