Obývací pokoj je ústřední místností v bytě, která slouží pro společné setkávání jednotlivých členů domácnosti. Mohou zde konverzovat, jíst i sledovat televizi, přijímat hosty nebo odpočívat. Proto by mělo zařízení pokoje všechno toto umožnit a nabídnout i něco navíc. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?
Čemu dáváte přednost
Při zařizování obývacího pokoje si musíte ujasnit, co zde sehraje hlavní roli a co naopak upozadíte. Jsou domácnosti knihomolů, které mají v obýváku stěny plné regálů s knihami. Pro ně je to životně důležité, protože knihy prostě milují a nějaký minimalismus jim nic neříká. Pak jsou mezi námi lidé, kteří dávají přednost obří televizi a modernímu domácímu kinu, z nichž udělají ústřední bod svého obývacího pokoje.
Sedací souprava
Bez sedací soupravy se neobejde žádný obývací pokoj. Místo pro posezení lze samozřejmě vytvořit i alternativně se sedacích pytlů. Hodí se hlavně do domácnosti mladých lidí, kterým se z pytlů ještě dobře vstává. Pro starší osoby je tento druh posezení nepraktický. Klasikou je tedy v obýváku sedačka, jejíž roli může na sebe přebrat pouze gauč bez křesel.
Ten si pořídíte pravděpodobně tehdy, nemáte-li v místnosti dostatek místa na další kusy nábytku. V prostornějším pokoji ale vynikne sedací souprava do písmene L nebo U. Působí velkoryse a dominantně.
Co se materiálu týká, tak tradiční je čalounění a moderní je eko nebo pravá kůže. Co si vyberete, záleží čistě na vás. Je ale počítat s tím, že přírodní useň je náročnější na péči. Barevně je možné sedačku sladit se zařízením pokoje, můžete volit neutrální barvy, jako je šedá, hnědá, béžové. Nebo si vyberete kontrastní barvu, která existenci sedací soupravy zdůrazní.
Konferenční stolek
K pohodlnému posezení patří také konferenční stolek, jenž slouží k odkládání jídla, různých drobností, nejčastěji ovladačů k televizi nebo mini hudebnímu systému či domácímu kinu. Stolků je v obchodech s nábytkem celá řada různých tvarů – hranatý, oválný, kulatý.
Desku můžete volit skleněnou i dřevěnou. Konstrukce konferenčního stolku bývá z masivu, mdf desek, kovu, ratanu či proutí. Stolek může mít v sobě ještě jednu odkládací desku jako polici, což je praktické řešení, když zápasíte s nedostatkem úložného prostoru.
U konferenčního stolku je možné vsadit i na nějaký designový kousek, třeba s deskou z masivu (ořechu, dubu, třešně, olivovníku) doplněnou epoxidovou pryskyřicí. Jedná se o nábytek, jehož pořizovací cena je v řádech tisíců. Získáte však ve svém bytě velmi dekorativní prvek, který rozhodně nezůstane bez povšimnutí.
Epoxidovou pryskyřici lze obarvit tak, aby s masivem ladila, nebo byla naopak mnohem výraznější. Velmi zajímavě vypadá kombinace hnědého masivu a modré epoxidové pryskyřice.
Koberec
Sedací souprava a koberec tvoří nerozdělitelnou dvojici. Koberec zpříjemňuje posezení, protože je měkký a protože vytváří příjemně teplou atmosféru. Bývá pravidlem, že se do těchto míst pořizuje koberec v podobě kusovky. Můžete volit s jemným vzorem, jednobarevný, s květinovým nebo geometrickým vzorem. Lahůdkou jsou pak perské koberce z přírodních vláken – vlny, bavlny, hedvábí. Můžete je dán na podlahu i v moderně zařízeném bytě. Vždy záleží na zvolených doplňcích, aby byl celkový efekt co nejlepší.
Bytové doplňky
Domácí atmosféru pomohou v obývacím pokoji dotvořit bytové doplňky – textilie, obrazy, pokojové rostliny. Sedací soupravu lze doplnit sadou polštářů, na okno pověsit záclony a závěsy. Na stěnách by neměl chybět aspoň jeden obraz nebo fotografie, případně nástěnné hodiny.
Zde můžete uplatnit svoji fantazii, protože té se meze nekladou. Lze se inspirovat v některém z módních časopisů, které se zabývají bytovým designem. Ale berte v úvahu to, že obývací pokoj by měl vyjadřovat váš osobní styl a preference.
Podle čeho jste vybírali nábytek do svého obývacího pokoje?
Zdroj foto: www.freepik.com