Papírové knihy se dostávají do pozadí. Stále více je nahrazují moderní formy, v elektronické podobě. V souvislosti s tím se objevuje podstatná otázka, jakou čtečku knih vybrat. Pokud tápete, podívejte se na naše tipy.
Typ a velikost displeje
Jedná se vlastně o nejdůležitější parametry. Pamatujte, že na daný displej se budete dívat třeba i několik hodin denně. Je tedy potřeba, aby byl co možná nejlepší. Důležité je v tomto směru hlavně vykreslení jednotlivých písmenek. Jasnou volbou by měla být E Ink technologie, která může být dostupná ve dvou provedeních. A to:
- Pearl – levnější řešení
- Carta – dražší řešení
Kromě typu displeje je pochopitelně nutné vybrat i správnou velikost. Pamatujte, že čím je displej větší, tím více textu se na něho vejde a tak nebude nutné stále posouvat stránky. My doporučíme čtečky o velikosti displeje alespoň 6 palců, což je optimální hodnota. Pozor ale na příliš velké displeje, jelikož zde už se jeho rozměry podepisují jak na horší skladnosti, tak i na větší hmotnosti. Když proto zvolíte čtečku elektronických knih o velikosti displeje 6 – 7 palců, nešlápnete vedle.
Porovnejte rozměry i hmotnost
Výše jsme už lehce naznačili, že při výběru je dobré hledět i na několik dalších parametrů. A mezi ně zcela pochopitelně patří i to, že je vhodné podívat se na to, jaké bude mít čtečka knih rozměry. Je jasné, že ji budete používat jak doma, tak i na cestách. Z toho důvodu by měla být primárně skladná. Dá se říci, že čím menší rámeček okolo samotného displeje, tím lépe. Dobré je také hledět na její hmotnost. Čím menší, tím lepší. Pamatujte, že ji budete dlouhodobě držet v ruce a u těžších provedení to nemusí být nijak pohodlné. Dá se říci, že by tomu bylo zcela naopak.
Co všechno čtečka umí přečíst?
I o toto se zajímejte. Segment elektronických knih je totiž poměrně mladý a tak není výjimkou, že se setkáte s celou řadou různorodých formátů, které se mohou lišit. Z toho důvodu je vhodné, aby vaše čtečka elektronických knih uměla přečíst co možná největší počet různorodých formátů. Pokud se podíváme na ty hlavní, tak to jsou ověřené formáty EPUB a také MOBI. Dále je vhodné myslet i na PDF a případné další. Budete mít jistotu toho, že při výběru jakékoliv knihy vám ji čtečka zobrazí.
Na co dále doporučíme hledět?
Hlavní parametry, spojené především s bezproblémovým čtením, máme za sebou. Nyní je dobré podívat se i na několik dalších. Pokud máme doporučit další věci, které by měla správná čtečka mít, je to třeba osvícení displeje, které je praktickou volbou. Dále by neměla chybět dnes už tolik praktická Wi-Fi, která vám umožní i lepší přístup k jednotlivým knihám. Vše může být doplněno třeba ale i existencí různých her, slovníků, nebo doplňkových funkcí, s ohledem na typ operačního systému.