Chcete mít domácí zeleninu i když bydlíte v bytovce? Žádný problém! Místo rozlehlé zahrádky vám postačí i balkon. Pěstování zeleniny na balkoně je poměrně běžná věc. Jakou zeleninu pěstovat na balkoně?
Proč pěstovat vlastní zeleninu na balkoně?
I když v dnešní době je možné koupit zeleninu na každém rohu, pěstování vlastní zeleniny má něco do sebe. U vlastní zeleniny máte jistotu, že víte, čím je hnojená nebo stříkaná. Navíc si zasadíte přesně chtěné odrůdy. Zahradničení se stává stále populárnějším koníčkem. Zbavuje stresu a pomáhá urovnávat myšlenky. Při vlastní odrůdě budete mít vždy zeleninu a bylinky čerstvou. Doslova přímo ze zahrádky.
Jakou zeleninu lze pěstovat na balkoně?
Opověď zní, že téměř všechnu, na kterou si jen vzpomenete. Jediné, co vás limituje, je velikost květináče. Je zřejmé, že některé druhy zeleniny budou mít lepší sklizeň než jiné. Druhy zeleniny, které jsou vhodné na pěstování, se odvíjí od množství dopadaného světla a podle toho, na jakou světovou stranu míří váš balkon.
Balkon na sever
Ten, který je směřovaný na sever, bývá velmi často bez slunečních paprsků. Spektrum zeleniny, které se zde bude dařit, bude užší. Prosperovat vám zde bude:
- medvědí česnek,
- rukola,
- květák,
- brokolice,
- fazole,
- hrášek,
- salát.
Z bylinek zde mluvíme o kopru, pažitce, mátě či petrželi.
Balkon na jih
Jižní balkony jsou naopak velmi světlé a slunné. Dařit se zde bude téměř každému druhu zeleniny, jako je například:
- fazole,
- paprika (i pálivá),
- okurka,
- brambor,
- rajče,
- ředkvička,
- cuketa,
- dýně a mnohým dalším.
Bylinky, které vám zde budou prosperovat, jsou převážně ty středomořské. Šalvěj, oregano, rozmarýn a tymián. Sluneční paprsky sice rostliny milují, ale čeho je moc, toho je příliš. Při parném odpoledním slunci je nutné rostliny chránit stínem, jinak se spálí.
Balkon na východ
Zlatou střední cestu představují balkony orientované na západ či východ. Spojují v sobě dokonalou rovnováhu světla i stínu. Proto zde bude prosperovat každá zeleniny, aniž byste se o ni museli přehnaně starat.
Jaký typ zeleniny zvolit?
Jistě jste zaregistrovali, že existují varianty zeleniny, které mají nálepku „balkonová“. Na balkoně můžete pěstovat i běžné druhy zeleniny bez genetických úprav. Musíte mít jen dostatečně velký květináč. Pro úsporu prostoru jsou tu balkonové varianty, které jsou vyšlechtěny na pěstování v okenních truhlících.
Kam zeleninu umístit?
Ačkoliv se to nezdá, na balkoně je více prostoru, než to vypadá. Dobře rozložené květináče jsou také nedílnou součástí zahradnického úspěchu. Vysoké, velké a objemné truhlíky a květináče s rajčaty, kukuřicí nebo fazolí umisťujte ke zdi nebo blízko zábradlí. Poslouží jako přirozená bariéra před pohledy sousedů.
Pokud máte problémy se zády, nebo je nechcete zbytečně namáhat, pořiďte si vyvýšené truhlíky a záhony. Místo ušetříte využitím kaskádovitého systému. V nich je vhodné pěstovat bylinky. Převislou zeleninu umístěte zase do závěsných květináčů. Salátům se dobře daří v nástěnných nádobách.
Péče o balkonovou zeleninu
Základní péče o zeleninu zahrnuje pouze 2 kroky – zalévání a hnojení. Po jejich dodržení už jen vesele sklízíte. Každá zelenina má jiné nároky na zálivku i hnojení, proto byste si měli péči předem nastudovat.
Jelikož se na balkonové rostliny dešťová voda téměř nedostane, je nutné dodržovat pravidelnou zálivku odstátou vodou pokojové teploty. Některé druhy zeleniny vyžadují mnohem více vody než okrasné květiny. Proto se musí zalévat ráno i večer. Zálivku vždy provádějte, když už není parné vedro.
Každá zelenina vyžaduje rozdílné výživové hodnoty. Například salát a luštěniny nevyžadují téměř žádné extra živiny, naproti tomu rajčata, cukety, dýně ale i papriky bez dodávané výživy téměř vůbec neplodí.
Když se do pěstování pustíte, nebojte se experimentovat a riskovat. Každý balkon je jiný. Hlavně nezapomínejte, že každý dělá chyby a každá nějak začínal. Pěstování by mělo přinášet hlavně radost.
Zdroj foto: www.freepik.com