V poslední době se bojuje o rozšiřování dětských pískovišť, které se stává nedílnou součástí všech malých dětí. Pískoviště dokáže zabavit každé dítě po několik hodin. Ovšem zde nedochází pouze k hrám, ale především k rozvoji jejich kreativity a motorických schopností. Pokud si chcete na svém dvorku vybudovat dětské pískoviště, musíte zvolit bezpečný a certifikovaný písek.
Jaký písek je pro pískoviště ten nejlepší
Pokaždé když jdete okolo pískoviště a přemýšlíte nad stavbou vlastního, asi vás napadá otázka, jaký písek tady mají? A hlavně, jak zamezit tomu, aby se sem nechodila zvířata vyprazdňovat? Věřte tomu, že děti nikdy neochráníte před každým nebezpečím. Jednou prostě narazí na věci, které s nimi zatočí a budou si muset poradit sami. Ale můžete alespoň zatím předcházet nejhoršímu.
Odborníci jsou toho názoru, že určité písky jsou nebezpečnější než jiné. Je to způsobeno tím, že některé obsahují azbest, olovo a prach z křemene, které dokáží vážně poškodit plíce nebo navodit rakovinu. A ostatní písky, které jsou k dispozici, obsahují chemikálie. Kvůli velkému množství škodlivého písku se začaly vyrábět certifikované písky.
Nejlepší, co můžete udělat, je naplnit pískoviště certifikovaným pískem! Tento produkt je označen samými nálepkami od různých testů. Je netoxický, bezpečný, a především bez azbestu, olova, toxinů, různých barviv nebo prachu.
Písek, jak vzniká a proč je jedovatý
Když naberete písek do ruky, všimněte si, že se jedná o tisíce zrníček kamínků. Písek vzniká erozí skal, které disponují několika minerály. Všechny minerály se zase vyznačují krystalickými strukturami. A azbest je tu zastoupen jako izolant. Takto vypadá neškodně, jenže jeho dlouhá a měkká vlákna způsobují rakovinu plic, zánět plic nebo jiná onemocnění plic. Pak je tu olovo, které je těžké a jedovaté. Proto negativně ovlivňuje naši krev a ledviny.
Prakticky v žádné hornině nesmí chybět křemík, a proto je součástí i písku. Jedná se konkrétně o oxid křemičitý, který je nejvýznamnějším prvkem na planetě. V krystalické podobě se využívá do betonu, malty, skla, keramiky a cihel. Pracovníci často končí s poškozenými plícemi a různými nemocemi, které postihují dýchací cesty. V písku těchto prvků nemusí být mnoho, ale i tak není potřeba hazardovat se svým zdravím nebo zdravím vašich dětí. Dobrá zpráva však existuje. Pro zajištění bezpečí se vyvinula netoxická varianta. A abyste ji poznali, je označena značkou certifikátu.
Může písek obarvit kůži, oblečení a další věci?
Ano může. Často se setkáte s tím. Vaše dítě přijde z pískoviště a bude mít žlutou kůži, nářadí nebo oblečení. Pokud to půjde tak nepanikařte, ale okamžitě vezměte své dítě do vany. Oblečení převařte nebo vyperte při vyšším stupni než obvykle a dítě pořádně umyjte. Písek se kterým si hráli je totiž stavební písek, který často obsahuje škodlivé chemikálie a barvivo, které opravdu není uzpůsobeno k delšímu vystavení pokožky. Pokud na takové pískoviště narazíte, už k němu nechoďte a požádejte o vyčištění a výměnu písku!
V čem je ještě certifikovaný písek jiný než ty ostatní
Tento druh písku se musí několikrát třídit a proplachovat. Tím se odstraní všechna jemná zrna a nežádoucí částice, které by se daly vdechnout. Musí projít několika testy, aby se potvrdilo, že neobsahují žádné škodlivé látky a že jde o čistě přírodní produkt. To, že jde vážně o certifikovaný písek si potvrdíte štítkem na obalu. Ten musí být na zřetelném místě.
Písek pořídíte buď v sypaném provedení (25 kg cca za 7 Kč) nebo po pytlích (25 kg za 95 Kč). Sypaný je levnější a pořídíte ho rovnou na pískovně nebo v některých vybraných stavebninách. Případně se podívejte na internet! Děti rozhodně budou překvapení vlastním pískovištěm, stejně jako Albi knížkou!
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay