Úbytek vápníku a dalších minerálů, vytváření pórů v kostech jsou typickými příznaky metabolického kostního onemocnění, kterému se říká osteoporóza. Rizikovými faktory je dědičnost, předčasná menopauza, nesnášenlivost mléčných výrobků, nedostatek pohybu, kouření a chronická konzumace alkoholu.
Jak jí předcházet a co byl měl obsahovat jídelníček, když osteoporózou trpíte?
Příčiny vzniku osteoporózy
Moderní člověk pohybu moc nedá. Do práce se sveze tramvají nebo vlastním autem. Za stole v zaměstnání prosedí až osm hodin. A když přijde unavený domů, tak nějakou chuť na fyzickou aktivitu taky nemá. To pochopitelně s sebou nese zdravotní problémy – vznik civilizačních chorob. Nedostatek pohybu ale také vede k řídnutí kostí, které se stávají křehčí a lámavější.
Osteoporózu většinou odhalí rentgenový snímek, jinak se jedná o nebolestivé onemocnění, které nějak nezaregistrujete. Možná jen tím, že se zmenší vaše výška, případně trpíte nespecifickými bolestmi zad. Včasná diagnóza je důležitá pro následnou léčbu onemocnění. To se sice už nedá nikdy vyléčit, ale je možné zastavit jeho progresi a zmírnit případné potíže.
Jak se osteoporóza léčí
Lékař většinou doporučí snížit tělesnou hmotnost v případě obezity nebo nadváhy, rehabilitační cvičení a dostatečný příjem vápníku a vitamínu D. Ideální je do denního režimu zařadit pravidelný pohyb – procházkovou chůzí, jízdou na kole. V případě osteoporózy jsou nevhodné sporty, kde se skáče, dále box a zápas.
Upravit je nutné i jídelníček, a to ve prospěch potravin s vyšším obsahem vápníku. Jeho zdrojem jsou především mléko a výrobky z něho nebo mák. Doporučená denní dávka vápníku je mezi 1000 až 1500 mg.
Z mléčných produktů je možné připravit řadu chutných pokrmů na snídani, oběd i večeři. Pojďme se podívat na některá jídla, která lze při osteoporóze podávat.
Rýžový nákyp s jablky a tvarohem
Rýži si alespoň na jednu hodinu namočíte do studené vody. Pak vodu slijete a rýži uvaříte téměř doměkka v mléce. Mezitím si připravíte jablka, která nahrubo nastrouháte. Do uvařené prochladlé rýže vmícháte žloutky, kousek másla, nastrouhaná jablka, tvaroh a sníh z bílků. Dáte do vymazané zapékací misky a upečete v troubě dozlatova.
Zapečené palačinky s tvarohem
Z mléka, mouky, špetky soli a vejce uděláte těsto na palačinky podle počtu strávníků. Počítejte přibližně 3 palačinky na osobu. Ty osmažíme na oleji. Připravíte si tvaroh, který v misce ušleháte s cukrem a mlékem dohladka. Tvarohem namažete usmažené palačinky, překrojíte je na polovinu, dáte do vymazané zapékací misky přes sebe. Zalijete mlékem s rozšlehanými vejci a zapečete dozlatova. Hotové sypete cukrem.
Pórek s rýží
Syrový pórek si nakrájíte na tenká kolečka, jemně osolíte a pomačkáte. Rýži uvaříte doměkka a necháte zchladnout. Vezmete zapékací misku, vymažete ji tukem (například rostlinným olejem). Na její dno dáte polovinu uvařené rýže, na ni nakrájený pórek a rozdrobený tvaroh. Vše přikryjete druhou polovinou uvařené rýže. V troše mléka rozkvedláte vejce a směs v zapékací misce jím zalijete. Dáte péct do trouby dozlatova. Místo tvarohu je možné použít i tofu nebo balkánský sýr.
Nudle s mákem
Kupodivu i tak obyčejné jídlo, jako jsou nudle s mákem, je plné vápníku. Příprava tohoto pokrmu je velmi jednoduchá a hodí se tehdy, když pospícháte. Stačí totiž jen v osolené vodě doměkka uvařit nudle – kolínka, mušličky, mašličky, široké nudle podle toho, co mát doma, nebo čemu dáváte přednost. Mezitím si namelete mák. Nudle scedíte a můžete servírovat. Jednotlivé porce na talíři sypete mákem, polijete rozpuštěným máslem a cukrujete moučkovým cukrem.
Kterým mléčným produktům dáváte přednost?
Zdroj foto: www.freepik.com
Hana Rödlich
chybí podrobný rozbor potravin, kolik mg která potravina(zelenina apod) obsahuje ve srovnání s tím kolik mg vápníku obsahuje – např.500g vař. květáku kolik to je mg vápníku? atd