Když se řekne klika, můžete si vybavit kovovou od dveří i plastovou od oken. Někteří si možná vzpomenou na dřívější bakelitové výrobky, které bývaly běžnou součástí každé domácnosti. Dnes už éra bakelitu vzala za své, protože máme k dispozici mnohem designově zajímavější materiály. Co ještě o klikách nevíte?
Co je to klika a jak funguje
Klika je ve skutečnosti rukojeť, která se používá k otevírání a zavírání oken, různých typů dveří a podobných předmětů. Princip jejího fungování vychází ze záklopného mechanismu. V minulosti se kliky ke dveřím vyráběly tak, že závora zámku byla pevně propojena s klikou. Jakmile jste kliku stiskli, tak se zvedla ze zubu na zárubni dveří, které jste pak mohli otevřít či zavřít. Dnes se používá modernější mechanismus – zadlabaný zámek.
Význam kliky v interiéru
I když je klika poměrně malá, sehrává v interiéru docela výraznou úlohu. Dává totiž charakter dveřím nebo oknům, ke kterým je připevněna. I proto by měla s nimi esteticky ladit. Určitě se nebude dobře vyjímat obyčejná plastová klika na dveřích z přírodního dřeva v klasickém provedení. Zde by bylo lepší volit kovovou kliku. Pokud máte karuselové dveře, kliku vůbec nepotřebujete.
Je to důležité zejména u historických budov, kde je třeba použít kliky kovové, tepané do zajímavého tvaru. Na zámcích nezřídka uvidíte kliky přímo umělecky zpracované. Při rekonstrukci interiérů je toto třeba respektovat.
Klika by měla splňovat nejen estetické, ale také ergonomické hledisko. Znamená to především, že její používání by mělo být snadné, aby si s ní poradily i osoby se slabší tělesnou konstrukcí. Nikdo se přece nechce na kliku u dveří zavěsit celou svou silou, aby je vůbec otevřel.
Klika a kování tvoří nerozlučnou dvojici
Klika bývá nedílnou součástí kování. V současné době je sortiment tohoto zboží velmi dobře zásobený nejrůznějšími typy a styly produktů českých i zahraničních výrobců. Oblíbené jsou rozetové kliky s kluzným ložiskem, které zajišťuje tichý chod.
Jsou vhodné všude tam, kde je velmi hustý provoz – kanceláře, administrativní budovy, úřady. Jejich výhodou je zpětný chod, který kliku po stisknutí vrátí bezhlučně zpátky do původní polohy.
Kliky v interiéru
Pro rustikální kování a kliky je typický kovový materiál, nejčastěji ušlechtilá ocel. Můžete je instalovat ve svém rustikálně zařízeném obydlí, na chatu i na chalupu. Těmto klikám obvykle nechybí nějaké to zdobení a zajímavý tvar.
Jaká klika bude slušet celoskleněným dveřím? Ty pochopitelně vyžadují speciální výrobek, který je možné uchytit na sklo. Tyto kliky a kování bývají většinou v jednoduchém designu, v oblém i hranatém tvaru.
Nerušivým dojmem působí kliky se zapuštěným kováním, které nevystupuje na povrch dveří. Jejich vzhled je elegantní a má své místo v moderním, minimalisticky pojatém interiéru.
Nedejte šanci zlodějům
Vstupní dveře kladou vysoké nároky na estetiku i bezpečnost. Měly by odolat i tehdy, když se je bude pokoušet narušit nezvaný host – zloděj. Bezpečnostní kování, které je označeno bezpečností třídou 3, poskytuje vysokou ochranu i tehdy, když zlodějíček použije páčidlo, šroubovák a další ruční nářadí. Je proto tím základem, který byste měli doma mít. Není problém koupit i designové bezpečností kování s klikou, které dodá vaší domácnosti styl.
Venkovní kliky
Pro kliky na venkovní použití na vstupních brankách platí, že by měly odolávat působení nepříznivému počasí, korozi i zlodějům. Nároky na ně kladené jsou poměrně vysoké. Proto vybírejte ty, které jsou vyrobené z nerezavějícího materiálu. Vhodný je například nerez. I tento typ klik a kování se vyrábí v různých vzorech, aby je bylo možné sladit s exteriérem.
Jakým typům klik a kování dáváte přednost?
Zdroj foto: www.freepik.com