Rozhodli jste se, že je čas na koupi vlastního bydlení? Právě vlastní bydlení je snem mnoha lidí, jenže tento sen se může také proměnit v noční můru. Připravili jsme pro vás seznam toho, čeho byste se měli vyvarovat, pokud se chystáte na koupi domu či bytu.
1. Nepočítáte s ostatními náklady
Náklady na pořízení vlastního bydlení zahrnují mnohem víc než jen cenu vystavenou na internetu. Od úroků a nákladů za hypotéku až po daň z nemovitosti, náklady za údržbu, služby a podobně. Nezapomeňte si spočítat všechny své náklady a vzít je v úvahu při rozhodování, zda si konkrétní nemovitost můžete dovolit, či nikoli.
2. Předběžně schválená hypotéka je krokem kupředu
Než se začnete poohlížet po nemovitostech, je dobré si nechat předběžně schválit hypotéku. Nejen, že vám to pomůže při rozhodování, protože budete přesně vědět, jak velkou půjčku je banka připravena vám poskytnout, ale může vám také pomoci, pokud má o danou nemovitost zájem více zájemců. Pokud prodávajícího seznámíte s vaší schválenou hypotékou, uvidí, že jste seriózní kupec a pravděpodobně vám dá přednost.
3. Nemáte dostatečný přehled o hypotečních nabídkách
Mezi velké chyby, co se týká sjednání hypotéky, patří, že spousta lidí kývne hned na první nabídku, kterou jim banka dá. Jenže při sjednání hypotéky byste měli oslovit hned několik bankovních institucí, abyste si mohli porovnat jejich ceny, úroky, fixaci a podobně. V tomto případě je nejlepším řešením oslovit finančního poradce.
4. Uspěchaný nákup nemovitosti
Trh s nemovitostmi vystihuje přísloví: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Mnoho lidí, kteří kupují nemovitost poprvé, jsou tak vystaveni jakémusi neviditelnému nátlaku, kvůli němuž si danou nemovitost pořádně neprověří. Proto na mnohé neduhy narazí noví majitelé až po její koupi. Dejte si na prohlídce skutečně záležet.
A jak jste pořizovali vy svou první nemovitost? Byli jste spokojeni?
Zdroj foto: pixabay.com