Ještě donedávna byl vintage nábytek považován za něco, co je vhodné nanejvýš k prodeji v podřadných bazarech, ovšem dnes získává na stále větší popularitě. Seženete ho i ve špičkových nábytkových řetězcích a interiéru dokáže dodat skutečnou originalitu a útulnost.
Základním znakem tohoto stylu je stáří – pokud hovoříme o světě vintage, mělo by jít o věci a prvky, které se mohou pochlubit stářím alespoň 20 let (nebo jejich charakteristiky alespoň úspěšně napodobují). Typické jsou různé drobné odřeniny a nedokonalosti evokující dřívější používání. Nejsou považovány za vadu, ale naopak za skutečnou známku kvality.
Jak vypadá interiér ve stylu vintage
Existují v zásadě dva směry, podle kterých můžete vintage nábytek vybírat. Ten první předpokládá, že si vyberete prvky z jednoho jediného období a těch se budete držet. Ovšem možné je rovněž kombinovat kousky z různých historických období a společně je propojit například nějaký prvkem (barvou, detailem zdobení, texturou apod).
Pokud byste ovšem sahali v rámci historie příliš daleko od sebe, mohli byste se nechtěně přenést spíše na eklektickou vlnu. A i když ani ta není vůbec špatná, požadované útulnosti vintage stylu obvykle nedosahuje. V každém případě se vyhněte jakýmkoliv exotickým prvkům, ty opravdu patří spíše do eklektismu – vše ve vintage stylu by mělo v ideálním případě odkazovat na zvyklosti a životní styl střední Evropy (výjimkou jsou viktoriánské prvky ze staré Anglie, které se v poslední době objevují stále častěji).
Proč si zvolit vintage styl
Lidé, kteří si zamilují vintage, obvykle v obchodech pořizují jen jeho nejvýraznější prvky, které se v bazarech špatně shánějí (například luxusní jídelní stoly), ale veškeré další vybavení nakoupí takříkajíc z druhé ruky. Dělají tak něco pro planetu a vyhýbají se v poslední době tolik zatracované rychlé módě a materialismu. A pokud se mezi ně zařadíte, pak určitě neuděláte chybu.
Zdroj obrázku: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com