Chcete si pořídit plastová okna a přemýšlíte, které parapety se k nim hodí? Podívejte se společně s námi, které parapety patří mezi nejčastěji osazované k plastovým oknům.
Druhy a funkce parapetů
Podle umístění rozlišujeme 2 druhy parapetů – vnitřní a vnější.
- vnitřní (interiérové) – zastávají především estetickou funkci – slouží jako odkládací plocha pro květináče či jiné dekorační předměty
- vnější (exteriérové) – jejich úkolem je chránit zeď před dešťovou vodou, sněhem
Nejčastěji osazované vnitřní parapety
Interiér mohou doplnit parapety z plastu, dřevotřísky či poly-mramoru.
Pro osazení plastových oken se nejčastěji používají vnitřní plastové parapety komůrkového typu.
Pro výrobu tohoto typu parapetů slouží polyvinylchlorid (PVC), který se vyznačuje barevnou stálostí a pevností. Parapet bývá opatřen PVC fólií, která zajišťuje jeho lepší odolnost a hezčí vzhled. Jsou snadné na údržbu.
Nejčastěji osazované vnější parapety
Rozlišujeme tyto typy venkovních parapetů – hliníkové, pozinkované a poly-mramor.
Výsledný dojem z vašeho stavení dotváří v kombinaci s plastovými okny nejčastěji hliníkové parapety. Ty lze rozlišit podle způsobu zpracování na tažené a ohýbané.
Pro výrobu hliníkových tažených parapetů se využívá metoda vysokotlaké extruze, posléze následuje dvojí eloxování. Tyto parapety odolají nepříznivým klimatickým podmínkám, UV záření i mechanickému namáhání. Pro lepší vzhled jsou lakovány speciálním lakem.
K výrobě ohýbaných hliníkových parapetů slouží ohýbaný hliníkový plech, jehož povrch je následně ošetřen vícevrstvým polyesterovým lakem, který prodlužuje životnost parapetu. Jejich výhodou oproti taženým parapetům je jejich příznivější cena.
Plánujete výměnu parapetů? Vyzkoušejte online konfigurátor a vytvořte si parapety na míru. Stačí zadat požadované rozměry (délku a hloubku) a pár dalších údajů, např. materiál či barevnou variantu. Netroufáte si na montáž svépomocí? Najděte ve svém okolí montážníka, který vám parapety osadí.