Každý má pár triků, které rád používá ve své zahradě a těší se pak z bohatší úrody a krásnějších květů. Ne všechny triky jsou tak zázračné, jak se o nich tvrdí. Kterým byste se raději měli vyhnout?
Kávová sedlina jako přírodní hnojivo
Mnoho zahrádkářů přidává k rostlinám kávovou sedlinu, která má fungovat jako zázračné přírodní hnojivo. Kávová sedlina je skutečně plná živin, ale zároveň je kyselá a může dokonce změnit pH půdy. Rostliny, kterým se v kyselém prostředí nedaří, tak mohou následně uhynout. Další nevýhodou kávové sedliny je také to, že je příliš hutná a může znesnadnit přísun vody ke kořenům. Z těchto důvodů se doporučuje kávovou sedlinu používat s mírou a pouze u rostlin, kterým kyselá půda nevadí. Než ji přístě použijete ve svých záhondích, raději si udělejte důkladný průzkum.
Horká voda
Bojujete s plevelem ve své zahradě nebo třeba zámkové dlažbě a nechcete se uchylovat k chemickým řešením? Řešením může být použití vroucí vody. Tou se spolehlivě zbavíte všech nežádoucích rostlin, které vám v zahrádce či v chodníčku rostou. Zároveň tím ale můžete poškodit i další rostliny, které si v záhoncích pěstujete. S horkou vodou proto zacházejte opatrně a používejte ji pouze v místech, odkud se nedostane ke zbytku vaší cenné úrody.
Bílý ocet proti plevelu
Dalším pomocníkem v boji s plevelem je bílý ocet. Podle mnoha tvrzení se jedná o netoxický způsob, jak se zbavit plevele. Pokud ale přijde do styku s půdou ve vašich záhoncích, může snížit její pH. To následně může vést k uhynutí dalších rostlin. Stejně jako s horkou vodou, také s bílým octem zacházejte ve své zahradě opatrně. Jinak riskujete, že kromě plevele se zbavíte i své úrody.
Výsadba za úplňku
Věříte tomu, že měsíční fáze může pozitivně i negativně ovlivnit vaši úrodu? Mezi některými zahrádkáři je rozšířená povídačka, podle které se některým druhům rostlin bude dařit nejlépe tehdy, když je vysadíte v den úplňku. Ačkoliv na rostliny mohou mít měsíční fáze vliv, při výsadbě byste se měli řídit spíše předpovědí počasí a tím, jaká je roční doba.
Banánové slupky
Kávová sedlina není jediným přírodním hnojivem, které lze v záhonech používat. Hojně rozšířené je také používání banánových slupek. Ty jsou plné draslíku, ale obsah dalších živin je skutečně zanedbatelný. Když se rozhodnete používat pouze banánové slupky, nedodáte rostlinám všechny potřebné živiny a riskujete tak jejich uhynutí. Další nevýhoda slupek od banánů použitých jako hnojivo je poměrně zřejmá. Můžete tím do svých záhonů přilákat hlodavce, mouchy a další zvířata, o jejichž společnost rozhodně nestojíte. V neposlední řadě se vaší zahradou bude linout nelibý zápach. Mnohem účinnějším řešením je používání organických hnojiv. Ta obsahují všechny potřebné živiny a nemají tolik negativních stránek jako používání banánových slupek.
Skořápky od vajíček
Slyšeli jste tvrzení o tom, že s pomocí skořápek od vajíček se můžete zbavit slimáků a hlemýžďů, protože je odradí jejich ostré hrany? Jestli jste až dosud tomuto tvrzení věřili, musíme vás zklamat. Jedná se totiž o mýtus. Pro hlemýždě ani slimáky nejsou skořápky žádnou skutečnou překážkou. Kdybyste vysypali skořápky na záhon před deštěm a sledovali chování slimáků po dešti, všimli byste si, že jim nedělá žádný problém přes skořápku od vajec přelézt.
Barevné dekorační kameny jsou ozdobou každé zahrady. Někteří lidé se ale obávají toho, aby jim je někdo neukradl a aby kameny při silném dešti a větru neměnily místo, že je dokonce lepí k zemi. Ať už máte k přilepení kamenů jakékoliv důvody, nedělejte to. Není to totiž v žádném případě efektivní způsob zabezpečení, ale naopak způsob, jak můžete přispět k zadržování vody v těch nesprávných místech. Dokonce můžete omylem narušit také ekosystém ve vaší zahradě. Některá zvířata, například žáby a hmyz totiž využívají kameny jako úkryt. Přilepením kamene natrvalo nevědomky ohrožujete životy těchto malých tvorů.
Zatímco některé zahradnické triky jsou praktické a léty ověřené, jiným je lepší vyhnout se obloukem. V případě, že se je přece jen rozhodnete vyzkoušet, zvažte všechna pro a proti. Horká voda a bílý ocet jsou účinnými způsoby jak se zbavit plevele, ale zároveň se tím můžete připravit o celou úrodu. Nejste-li si nějakým postupem jistí, raději si o něm dopředu zjistěte vše potřebné a poté porovnejte výhody a nevýhody.
Zdroj textu: www.nottinghampost.com, www.realsimple.com
Zdroj foto: www.freepik.com