Jste alergici a pořizujete si nové bydlení nebo máte pocit, že proti vám váš domov útočí? Kýcháte, slzí vám oči jen vejdete do dveří? Je třeba začít jednat.
Neměli jste dosud alergické projevy? Bohužel alergikem se člověk může stát v každém věku. Kupte si domácí sadu na testování alergií a intolerancí a můžete si udělat orientační test v pohodlí domova. Stačí kapka krve a velmi jednoduchý test i návod jsou součástí balení. Pokud vyjde pozitivní výsledek, je třeba se objednat k alergologovi a konzultovat s ním vaše obtíže. Alergie je imunitní reakce vašeho organismu na některé látky (alergeny), které tělo napadnu. Běžně se projevují: svěděním a pálením očí, které zrudnou a slzí, zduřením sliznice v nose, bolestmi uší, hlavy, nejrůznějšími kožními projevy (kopřivkou, ekzémy…).
Nejčastější alergeny
Pyly jsou úplně nejběžnější typy alergenů, které trápí značnou část populace hlavně na jaře a v létě. V domácnostech škodí nejvíc roztoči a prach, plísně, domácí mazlíčci. Ve výčtu alergenů nemohou chybět potraviny – alergici mají potíže nejčastěji s mlékem a mléčnými produkty, rybami, dráždí je mořské plody, sója, pšenice a výrobky z pšeničné mouky či arašídy.
Domácnost prohlédněte novým pohledem
Čistota, ale i dostatek čerstvého vzduchu, suché prostředí hrají roli v tom, jak se budete cítit. Základem je samozřejmě pravidelný úklid a větrání. K tomu patří i omezení zdrojů roztočů a prachu. Například v kobercích, závěsech, přehozech. Vyměňte záclony a závěsy za rolety, koberce za dobře udržovatelnou dřevěnou či laminátovou podlahu, dlažbu. Pokud nemáte vlhký byt a koberce jsou vám příjemné, musíte je jen pravidelně udržovat (vysávat, klepat, nechávat čistit). Nutností je pravidelné vysávání a vytírání i u hladkých nezakrytých podlah.
Roztočům se daří v textiliích, matracích a lůžkovinách. Matrace vybírejte nejen dle příjemné tvrdosti, ale hlavně z antialergenních materiálů, stejně tak lůžkoviny. Nanomateriály, latexové a antibakteriální pěny s koňskými žíněmi, vlákny agáve, kokosu zvyšují vzdušnost a zlepšují větrání matrací. Proti roztočům pomáhají i speciální antibakteriální potahy na matraci s bylinami, nebo s aktivními ionty stříbra. Lůžkoviny (prodávají se i celoroční sady) z nanomateriálů fungují na principu bariérové ochrany proti parazitům. Vybírejte ty, které jsou vhodné i pro lidi s problematickou pokožkou.
Samozřejmostí je častá výměna povlečení, větrání lůžkovin, čištění matrací.
Vlhkost bytu je velký problém, nahrává plísním, které patří k dalším velkým alergenům. Zároveň se ve vlhku daří i roztočům. Koupelna, ložnice, kuchyně, sklepy… pokud je vlhkost vyšší než 50 %, hrozí riziko alergie. Pořiďte si odvlhčovač místností, pravidelně větrejte, vařte se zapnutou digestoří, prádlo nesušte doma na sušáku, ale v sušičce nebo venku. Ventilátor v koupelně pomůže rychle zvládnout páru po koupání. Víte, že vám s vlhkostí pomohou i rostliny? Anglický břečťan, bambusové palmy, tillandsie, kapradiny, orchideje. Pokud nic dostatečně nepomáhá, silnou zbraní jsou generátory ozonu. Ozon neničí jen bakterie a viry, ale i zápach a plísně. Před použitím generátory odstraňte z místnosti rostliny a zvířata. Po vypnutí ještě vyvětrejte.
Alergie nebo zánět spojivek?
Pálí a svědí vás zarudlé očí? Může to být alergická reakce nebo zánět spojivek. Zánět spojivek se snadno přenáší kontaktem s nakaženými předmět (ložní prádlo, kapesníky, ručníky. Nebo také blízkost nemocné osoby, která vám předá infikované kapénky při kašlání nebo kýchání. Zánět spojivek je nakažlivé onemocnění, předejdete mu mytím rukou a dodržováním dalších hygienických zásad.
Říkáte si a co na zánět spojivek pomáhá? O dalším postupu se můžete poradit s očním lékařem nebo v lékárně. K léčbě se lokálně používají oční masti nebo kapky. Podpůrně pomáhají průplachy očí borovou vodou nebo ve vodě rozpuštěnými přípravky s dezinfekčními účinky. Zklidní i studené obklady a tmavé sluneční brýle. Počítejte s léčbou dva až tři týdny.
Zdroj náhledové fotografie: brillianata / stock.adobe.com